måndag 17 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nyemissionen avbruten — ingen notering för Prolight

Det blir ingen listning på Aktietorget i juli för medicinteknikbolaget Prolight Diagnostics i Lund. Sedan bolaget misslyckades med att få ihop minimibeloppet i nyemissionen har börsplanerna lagts på is.

Prolight hade siktat på tio miljoner kronor i nyemissionen och lika mycket till genom teckningsoptioner. Pengarna skulle användas till att ta fram en färdig prototyp av bolagets teknik för ett handhållet diagnoshjälpmedel för hjärtinfarkt via mätning av markörer i blodet. Då teckningstiden löpte ut i början av juni hade bolaget dock inte fått ihop sitt begärda minimibelopp på nio miljoner kronor.

Styrelsen ska nu se över möjligheten att genomföra emissionen och listningen vid något senare tillfälle, alternativt hitta andra finansieringsformer.

De senaste åren har Prolight Diagnostics letat finansiärer i flera omgångar, både i Sverige och USA. Som huvudägare står VD Masoud Khayyami, styrelseordförande Mats Persson samt Ingemar Kihlström och Christer Fåhraeus. Bolaget har i dag inga anställda.

Erik Olausson

Det blir ingen listning på Aktietorget i juli för medicinteknikbolaget Prolight Diagnostics i Lund. Sedan bolaget misslyckades med att få […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.