torsdag 14 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

AddPro får dansk-svensk mångmiljonaffär

Med Copenhagen Malmö Port som ny kund har IT-bolaget AddPro i Malmö plockat sin tredje stora order på kort tid. Hittills i år har bolagets omsättning ökat med 25 procent jämfört med samma period under rekordåret 2010, uppger VD Nicklas Persson.

Affären innebär att Copenhagen Malmö Port lägger över en stor del av sin IT-hantering på AddPro.

— Det handlar om allt från IT-säkerhet till backup, arkivering och projektledning vid planering av nya IT-miljöer, säger Nicklas Persson.

Totalt är avtalet värt runt 20 miljoner kronor under tre års tid. Affären kommer tätt efter AddPros hittills största order, från Svenska Spel, där bolaget ska bygga ett datacenter i Visby till ett värde av 60 miljoner kronor. I mitten av maj slöts även en affär med Sveriges Trafikskolors Riksförbund värd 10 miljoner.

AddPro startade som ett konsultbolag i början av 2000-talet men får i dag runt halva omsättningen från tjänster runt egen IT-infrastruktur. Utöver Svenska Spel finns bland andra SEB, Sony Ericsson, BE Group och Nederman i kundlistan.

Bolaget har i dag 210 anställda varav 130 i Malmö, 20 i Helsingborg och Kristianstad och resten i Stockholm och Göteborg. Nicklas Persson räknar med att personalstyrkan ska växa med ytterligare 20 personer under året.

Någon satsning utanför Sverige blir det däremot inte i dagsläget, trots affären med Malmös och Köpenhamns gemensamma hamnbolag och trots att danska Polaris är huvudägare med 64 procent av aktierna i AddPro.

— Vi sneglar på Köpenhamn men marknaden ser totalt annorlunda ut där, säger Nicklas Persson.

2010 landade omsättningen på 405 miljoner kronor, med ett resultat före finansiella poster på 27 miljoner kronor. Nicklas Persson räknar med att i år omsätta en halv miljard.

Utöver Polaris Private Equity ägs AddPro till 27 procent av de fyra grundarna, där Nicklas Persson är en.

Med 400 anställda i Malmö och Köpenhamn omsatte Copehagen Malmö Port 675 miljoner kronor förra året. Bolaget är i färd med att färdigställa 1,5 kvadratkilometer ny hamnyta i Malmö, bland annat i Norra Hamnen dit Nyhamnens färjetrafik redan flyttats.

Erik Olausson

Med Copenhagen Malmö Port som ny kund har IT-bolaget AddPro i Malmö plockat sin tredje stora order på kort tid. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Sommarens raketer – och magplask

    Medan du legat i hängmattan har det skånska näringslivet fortsatt att rulla på med både spektakulära aktierusningar och konkurser. Vi har samlat ihop allt du behöver veta.

  • Rika prioriterar långresor – inte kultur

    Långresor, mat, klockor, vin och bilar. Det är vad de rikaste är mest intresserade av. Vad hände med kulturen? Det frågar sig Jan Dahlqvist.

  • Vindkraftsjätten gör megaemission

    Den danska energijätten Örsted meddelar i dag att bolaget ska genomföra en nyemission i mångmiljardklassen. Beskedet får aktien att rasa på Köpenhamnsbörsen.


  • Beammwave gör nyemission

    Radioteknikföretaget Beammwave i Lund vill få in 65 miljoner kronor för att inleda storskalig tillverkning. – Vi har flera mycket stora multinationella kunder som väntar, säger vd Stefan Svedberg.

  • Hänt i vecka 31

    Vd-ruljangs och eftersläntrande kvartalsrapporter var det som dominerade det sommarstilla nyhetsflödet förra veckan. Bland annat vände Joel Eklunds ryggsäcksbolag USWE Sports till vinst, nästan.

  • Zaplox i knipa

    Låsbolaget Zaplox tappade sin vd Tess Mattisson i våras då hon gick till kunden Assa Abloy. ”Hårt slag” sade styrelsen då. Nu upprättar bolaget kontrollbalansräkning.

  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Techprofil går in i Ifrågasätt

    Lunda-startupen Ifrågasätt Media får i samband med en kapitalrunda in välkända namn i ägarskaran, en Saas-veteran och ett kvinnligt nätverk. – Vi får in en ägare som vet hur man skalar upp, säger vd Gustav Hjärne.

  • ”Innan du anställer – kolla först om AI kan göra jobbet”

    På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.

  • Hologrambolaget vill ha 50 Mkr

    Teknologibolaget Realfiction Holding vill göra en företrädesemission på 50 miljoner kronor före kostnader. Pengarna ska användas till låneavbetalningar och till kommersiella aktiviteter kring bolagets 3D-hologram.