onsdag 2 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Politiskt bråk om datorspelsprogrammets finansiering

Nordiska ministerrådet valde nyligen att låta Nordiska datorspelsprogrammet överleva, men med halverat bidrag. Sista ordet är dock inte sagt — parlamentarikerna i Nordiska rådet tar ärendet vidare till höstens budgetmöte.

I Nordiska ministerrådet samlas de nordiska ministrarna och i Nordiska rådet sitter ledamöter från riksdagen, folketinget och de övriga nordiska parlamenten. I början av april låg Nordiska datorspelsprogrammet framtid på ministerrådets bord, eftersom finansieringen för de gångna sex åren löper ut vid årsskiftet.

I stället för att lägga ner programmet valde ministerrådet att förlänga det med fyra år, men — som Rapidus tidigare berättat — alltså med budgeten neddragen till hälften. I stället är förhoppningen att branschen ska bidra med pengar.

Det beslutet är helt fel, anser ett enigt kultur- och utbildningsutskott i Nordiska rådet.

— Datorspel är en kulturform som har gått om filmen när man ser till hur många som använder den. Därför är det viktigt att vi har nordiska alternativ till det som produceras i USA och Asien. Det är också en långsiktig investering i arbetsplatser i Norden, säger Mogens Jensen, utskottets ordförande.

Nordiska rådets rekommendation har hela tiden varit att göra programmet permanent och nu planerar kultur- och utbildningsutskottet att gå vidare med nya påtryckningar.

— Vi är samlade på tvärs över lands- och partigränser och kommer att lägga fram ett ändringsförslag när Nordiska rådet ska godkänna ministerrådets budget i oktober. Jag tror att vi har goda möjligheter att lyckas, för det har vi gjort förut och det här kommer att vara en av våra huvudpunkter, säger Mogens Jensen.

Per Lundgren, mediepolitisk rådgivare på Nordiska ministerrådet, är inte lika övertygad.

— Ministrarna har tagit sitt beslut, medvetna om tyngden i rekommendationen. Nästa år kommer ändå att innebära en fortsättning på programmet som får nio miljoner kronor. Deras signal är fortfarande att det datorspel är något väldigt viktigt i Norden, säger han.

Nordiska datorspelsprogrammet stöder framför allt utveckling av nordiska datorspel. Under 2010 fick exempelvis fem bolag i Öresundsregionen bidrag på sammanlagt 1,8 miljoner danska kronor.

Nordiska ministerrådet valde nyligen att låta Nordiska datorspelsprogrammet överleva, men med halverat bidrag. Sista ordet är dock inte sagt — […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Techprofil går in i Ifrågasätt

    Lunda-startupen Ifrågasätt Media får i samband med en kapitalrunda in välkända namn i ägarskaran, en Saas-veteran och ett kvinnligt nätverk. – Vi får in en ägare som vet hur man skalar upp, säger vd Gustav Hjärne.

  • ”Innan du anställer – kolla först om AI kan göra jobbet”

    På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.

  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.