onsdag 19 februari 2025

inloggad som

Sindarin Technologies i konkurs

Telekombolaget Sindarin Technologies har gått i konkurs. Totalt berörs ett tiotal anställda i Malmö och Vitryssland.

Sindarin grundades 2008 av sex före detta Teleca-anställda, som från konsultjätten köpte loss teknik för IP-baserad kommunikation mellan mobiltelefoner och datorer. Bland de första applikationerna bolaget utvecklade finns en walkie talkie-funktion till mobiltelefoner, en produkt som bland annat såldes till väktarbolaget Commuter Security Group i Stockholm. Bland övriga kunder finns mobiloperatörer i Sverige, Afrika och Mellanöstern.

IP-standarden utvecklades ursprungligen för att reglera kommunikationen över internet men fungerar även som standard i nästa generations mobiltelefoni, 4G. Därmed såg Sindarin en chans att nå en mycket större marknad för sin teknik.

— Under hösten bestämde vi oss för att fokusera på IP-baserade kommunikationslösningar och valde därmed bort andra typer av affärer vi kunnat få där och då. Men tyvärr fick vi inte in den nödvändiga finansieringen för en större satsning i tid, säger VD Henrik Lundblad.

Enligt Henrik Lundblad hade bolaget inte några större skulder vid konkursen. Så sent som i början av 2010 fick Sindarin order som beräknades ge ett antal miljoner kronor i intäkter. Henrik Lundblad vill inte uppge fjolårets siffror, men i det senast registrerade bokslutet, för 2009, omsatte bolaget 3 miljoner kronor och gjorde en förlust på 700.000 kronor.

Erik Olausson

Telekombolaget Sindarin Technologies har gått i konkurs. Totalt berörs ett tiotal anställda i Malmö och Vitryssland. Sindarin grundades 2008 av […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Hon kopplar ännu hårdare grepp

    Hamlet Biopharma tar kliv mot en kommersialisering och rör om i ledningen. Grundaren Catharina Svanborg går in som vd, samtidigt som styrelsen ska ledas av en expert på kliniska prövningar.

  • Nytt spel från ensamvargen

    Victor Ågren gjorde succé 2019 med spelet My Friend Pedro som han utvecklat helt ensam. Nu uppges Malmö-utvecklaren vara på gång med ett nytt spel.

  • Blockkedjor ska berätta om vinets resa

    Europeiska vindrickare är medvetna konsumenter som vill veta var vinet kommer ifrån och hur det tillverkats. Bolaget Journy skapar digitala produktpass åt vinproducenter och ser en jättemarknad.