måndag 30 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Ännu ingen Japanfrossa för innovationsbolagen

Scalado, CellaVision och Jolife är några av de bolag som håller andan inför utvecklingen i Japan. Men bortsett från mindre skador på Anotos Tokyokontor har jordbävningskatastrofen ännu inte fått någon större påverkan på de skånska bolagen.

För börsnoterade CellaVision står Asien för tio procent av försäljningen, med Japan som uttalad tillväxtmarknad. Yvonne Mårtensson har ställt in en planerad affärsresa till landet, men i övrigt har bolaget hittills inte påverkats nämnvärt. CellaVisions japanska dotterbolag har klarat sig bra, liksom samarbetspartnern Sysmex, uppger Yvonne Mårtensson.

För Lundabaserade Jolife, nyligen uppköpt av amerikanska Physio-Control, står Japan för tio procent av försäljningen. Landet är — eller i alla fall var — bolagets snabbast växande marknad.

— Vi vet inte så mycket än. Men Physio-Controls tio man starka säljorganisation är intakt, säger VD Erik von Schenck.

Mjukvaruutvecklaren Scalado har ett par anställda i Japan och skickar vid behov medarbetare från Sverige. Enligt VD Håkan Persson har bolaget ännu inte kunnat bilda sig någon uppfattning om hur händelserna påverkar bolagets nuvarande kunder i landet, däribland Shikino High-Tech.

Mest kännbar har naturkatastrofen kanske varit för börsnoterade Anoto. Dåligt fungerade transporter och elförsörjning tvingar de anställda vid Tokyokontoret att jobba hemifrån. Bolaget har såväl underleverantörer av teknikkomponenter som tio procent av sin försäljning i Japan.

— Hittills kan underleverantörerna leverera och vi har ganska långa försäljningscykler. Men pågår detta länge kan det vara ett hot mot vår försäljning, säger VD Torgny Hellström.

Erik Olausson

Scalado, CellaVision och Jolife är några av de bolag som håller andan inför utvecklingen i Japan. Men bortsett från mindre […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Gore-tex-bolaget öppnar för Suturion

    Lundabolaget Suturion har tecknat avtal med en medicinteknisk tungviktare. Nu startar försäljningen av bolagets kirurgiska symaskin på den amerikanska marknaden. – Avtalet hanterar eventuella tullar, säger vd Paan Hermansson.

  • Techprofil går in i Ifrågasätt

    Lunda-startupen Ifrågasätt Media får i samband med en kapitalrunda in välkända namn i ägarskaran, en Saas-veteran och ett kvinnligt nätverk. – Vi får in en ägare som vet hur man skalar upp, säger vd Gustav Hjärne.

  • ”Innan du anställer – kolla först om AI kan göra jobbet”

    På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.

  • Hologrambolaget vill ha 50 Mkr

    Teknologibolaget Realfiction Holding vill göra en företrädesemission på 50 miljoner kronor före kostnader. Pengarna ska användas till låneavbetalningar och till kommersiella aktiviteter kring bolagets 3D-hologram. 

  • Crunchfish: ”Vi har haft fel approach”

    Malmöbaserade Crunchfish aktie har gått upp med 100 procent sedan i fredags. Bolaget lade nyligen ner ett av två affärsområden och släppte en positiv patentnyhet. Men vd Joachim Samuelsson menar att något helt annat driver kursen.

  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.