tisdag 16 september 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Obducat i akut kris — nu väntar neddragningar

Nanoteknikbolaget Obducat i Malmö misslyckades med sin senaste konvertibelemission. Nu ansöker ledningen om finansiell rekonstruktion för dotterbolagen Obducat Technologies och Obducat Camscan.

Totalt fick Obducat bara in 11,7 miljoner kronor i nytt riskkapital, jämfört med de 65 miljoner man hoppats på. Den finansiella situationen är fortsatt svår och nu väntar neddragningar. Totalt har bolaget ett 60-tal anställda, varav drygt 40 sitter i Malmö och resten i Cambridge.

— Det blir en omstrukturering. Den rör primärt dotterbolaget i Malmö men också verksamheten i England, säger styrelseordförande Henri Bergstrand till Rapidus.

Inom några dagar ska en kallelse till en extra bolagsstämma gå ut. Då ska nya möjligheter för styrelsen att göra emissioner utanför ägarnas företrädesrätt klubbas, men också ett beslut tas om minskning av aktiekapitalet för täckning av förlust.

Obducats aktie på NGM handelsstoppades innan börsens öppnande på torsdagsmorgonen. NGM sätter aktien på observationslista tills vidare, trots att Obducat uttryckt önskemål om ett längre handelsstopp.

I början av januari godkände en extra stämma ett större antal småemissioner i Obducat, riktade till finansbolaget Yorkville som får rätt att teckna aktier för upp till 30 miljoner kronor under de kommande fyra åren. Under januari till och med september i fjol omsatte verksamheten 29,5 miljoner kronor, med en förlust före skatt på 46,9 miljoner.

Företaget grundades 1989 av Lennart Olsson och Henri Bergstrand. Bolaget sysslar med bland annat med nanoimprintlitografi och utvecklar maskiner för serietillverkning av kretskort med denna teknik, som handlar om att arbeta med materia på atomär nivå.

Kristian Svensson

Nanoteknikbolaget Obducat i Malmö misslyckades med sin senaste konvertibelemission. Nu ansöker ledningen om finansiell rekonstruktion för dotterbolagen Obducat Technologies och […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Dyr nyemission i Beammwave

    En försäkring är ibland dyr men nödvändig. Så resonerar Beammwaves vd Stefan Svedberg sedan hans bolag tecknat dyra garantier men sedan fått se sin nyemission så övertecknad att det blev ytterligare en runda.

  • Ljus i tunneln för Brainlit

    Bluetooth-uppfinnaren Tord Wingren siktar på att fördubbla försäljningen av smarta ljussystem i år. – Det har tagit tid att lära oss hur vi ska jobba med försäljning, men nu har vi fått till det, säger han.

  • Sommarens raketer – och magplask

    Medan du legat i hängmattan har det skånska näringslivet fortsatt att rulla på med både spektakulära aktierusningar och konkurser. Vi har samlat ihop allt du behöver veta.

  • Inwido – fönstret ännu bara på glänt

    Fönster- och dörrtillverkaren Inwido har minst sagt ambitiösa tillväxtmål. På mindre än fem år ska bolaget dubbla omsättningen till 20 miljarder kronor. Inte alls omöjligt om man frågar bolagets tävlingsinriktade vd Fredrik Meuller, trots en medioker kvartalsrapport som kom på måndagen.

  • Mikrodust redo att skala upp: “Dubblar omsättningen i år”

    Med ny vd, ny strategi och flera färska affärer ska Mikrodust från Lund snabbt komma tillbaka från negativ tillväxt, och gå ännu längre. — På 3 till 4 år ska vi vara över 100 miljoner, säger vd Jonas Wackerfeldt.

  • Nytt superår för Tepe

    Joel Eklunds tandborstbolag Tepe ser ut att verka helt utanför de konjunktursvängningar som de flesta andra lever med. Rapidus har tagit en titt på bolagets årsredovisning för 2024 och förbluffas återigen av siffrorna.

  • Nordamps på väg mot marknaden

    Halvledarföretaget Nordamps i Lund tar ett steg närmare marknaden med en nyemission där befintliga ägare står för pengarna. Men till hösten behövs en större summa för att komma hela vägen. – Nu ska vi rikta oss till kapitalmarknaden, säger vd Jan Andersson.

  • Xenergic når ”stor milstolpe”

    Lundabolaget Xenergics energisnåla minneskretsar finns nu för första gången i massproduktion hos kund. Enligt vd Anders Berglund är det en stor milstolpe som inte bara ger intäkter utan också nya kunder och investerare.

  • Bona – ”USA:s tullar kan påverka oss”

    Malmöföretaget Bona, med vd Kerstin Lindell i spetsen, redovisar stagnerad tillväxt för 2024. En dämpad konjunktur känns av och en stor verksamhet i USA kan komma att påverkas av tullar.

  • Obducats vd får gå

    Lundabaserade Obducats ansträngda finanser tar ut sin rätt. Patrik Lundström som varit vd i mer än 25 år får gå. Bolaget ska gå in i en ”ny fas” och ersätter honom med en styrelsemedlem som varit med lika länge.