fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Öresundscenter för matforskning rycker närmare

Planerna på att skapa ett sameuropeiskt centrum för livsmedelsforskning i Öresundsregionen har tagit ett par kliv närmare realisering. Det uppger Øresund Foods VD Maria Olofsdotter, som själv liknar satsningen vid ett ESS för livsmedelsforskning.

— Inom två till tre år ska innovations- och forskningscentrumet helst vara på plats, det vill säga före ESS, säger hon.

Centret är tänkt som ett av EU:s Knowledge Innovation Communities, KIC, med en årsbudget på mellan 1 och 1,5 miljader danska kronor. Bildandet av ett nytt KIC beslutas av European Institute of Innovation and Technology (EIT), som sköter administrationen. 

— Jag tror att vi har övertygat styrelsen för EIT att livsmedel är ett område som de ska satsa på, säger Maria Olofsdotter. 

Frankrike och Nederländerna är redan med i det konsortium som Øresund Food håller på att bygga för att få till stånd forskningscentret. Samtal pågår också med Storbritannien och Italien. Arbetsnamnet på organisationen är Food Best, som står för Business, Education, Science & Technology.

Øresund Food arbetar för att huvudkontoret förläggs till Öresundsregionen, men i slutänden är det parterna som deltar i konsortiet som avgör placeringen. 

Øresund Food är en av fyra underorganisationer som kopplas loss från Øresund Science Region när denna avvecklas under våren. Maria Olofsdotter räknar dock inte med att detta ska påverka projektplanerna.

Klik her for at se dansk version af artikeln

Keld Broksø

Planerna på att skapa ett sameuropeiskt centrum för livsmedelsforskning i Öresundsregionen har tagit ett par kliv närmare realisering. Det uppger Øresund […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott.