lördag 20 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Carl Borrebaeck bakom nytt cancerbolag

Carl Borrebaeck, vicerektor vid Lunds universitet och medgrundare till BioInvent och Alligator Bioscience, har dragit igång ett nytt medicinteknikbolag tillsammans med tre forskare från avdelningen för immunteknologi. Nu förs diskussioner med olika industriella partner för att ta tekniken för cancerdiagnostik vidare.

Det nya bolaget Immunovia i Lund har samlat patent från LTH på uppfinningar som underlättar cancerdiagnoser genom blodanalys. Tekniken bygger på så kallade mikromatriser som gör det möjligt att mäta koncentrationen av ett stort antal biomarkörer i blodet i ett och samma test. Bolaget har även patent på ett antal nyidentifierade biomarkörer, det vill säga mätbara ämnen, i blodet som tillsammans kan indikera ökad risk för olika former av cancer.

Med tekniken ska ett blodprov exempelvis på ett tidigt stadium kunna indikera bukspottkörtelcancer eller med hög säkerhet förutspå risken för återfall i bröstcancer.

Carl Borrebaeck är dock förtegen om den närmaste framtiden.

— Vi är inne i en känslig period nu så jag kan inte ge några detaljer. I början av 2011 hoppas jag att ett avtal ska vara på plats, säger han.

Joel Lyth

Carl Borrebaeck, vicerektor vid Lunds universitet och medgrundare till BioInvent och Alligator Bioscience, har dragit igång ett nytt medicinteknikbolag tillsammans […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • Suturion får CE-märkning

    Efter att ha inlett i Australien, Mellanöstern och USA är den kirurgiska symaskinen från Lund redo att göra entré också i Europa. — 2026 och framåt handlar bara om försäljning, säger vd Paan Hermansson.

  • Sensodetect försvarar Möllerström

    Skandal i Intellego och frågetecken i Dug får inte Lundabolaget Sensodetect, med vd PA Hedin, att ifrågasätta sin ordförande trots att han sitter i styrelsen för allihop.

  • Acarix gör riktad nyemission

    Medicinteknikbolaget Acarix, verksamt inom teknologi för identifiering av kransartärsjukdomar, genomför en riktad nyemission på drygt 33 miljoner kronor. I emissionen deltar flera välkända life science-investerare. 

  • Ny vd i Careium

    I augusti fick Christian Walén lämna Careium med omedelbar verkan. Nu är det klart att det blir Tove Christiansson som ska leda larmbolaget på tillväxtresan i Europa.

  • Små glädjeämnen i små bolag

    De båda noterade bolagen Gasporox och Prebona meddelar att de tar emot nya ordrar. Nyheterna fick aktierna att stiga på måndagen.

  • Först blir det sämre – sedan bättre

    Inhalatorbolaget Iconovo i Lund skrotar sina finansiella mål. Men utan att presentera nya. – Det är mycket som ar ändrats sedan målen sattes, säger vd Johan Wäborg.

  • Vd-byte på Spectracure

    Medicinteknikbolaget Spectracures huvudägare Masoud Khayyami kliver av vd-stolen i bolaget – efter att ha varit tillförordnad i tre år.

  • Alligator jagar partner

    Cancerforskningsbolaget Alligator avslutar sin fas 2-studie med lyckat resultat. Aktiekursen tog ett litet glädjeskutt efter beskedet men föll sedan tillbaka. Dessutom fyllde bolaget nyligen på kassan.

  • Lunds life science brände 1 miljard

    Den samlade förlusten var nästan 1 miljard kronor under första halvåret. Rapidus har gått igenom Lunds 49 börsnoterade life science-bolag och noterar att bara sex av dem går med vinst. Se hela listan här.

  • Nanoecho får sin första kund

    Nanoecho i Lund meddelar att bolaget tecknat sitt första försäljningsavtal för ett magnetomotoriskt ultraljudssystem, vilket innebär att bolaget fått in sin första fakturerade kund.