måndag 17 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Lunds universitet delar innovationspengar med grannarna

Lunds universitet var ett av åtta lärosäten i landet som förra hösten utsågs av regeringen för en specialsatsning på så kallade innovationskontor. När verksamheten nu drar igång är såväl Malmö högskola som Högskolan Kristianstad och SLU i Alnarp också med på tåget.

Innovationskontoren är tänkta att stödja kommersialiseringen av forskningsresultat genom rådgivning inom bland annat patentering, licensiering och affärsutveckling. Totalt har regeringen avsatt 100 miljoner kronor under 2010 och 2011, varav 14 miljoner går till Lunds universitet.

I södra Sverige blir det dock fler som får dela pengarna då Lunds universitet valt att arbeta med innovationskontoret inom det samarbete man har med Blekinge tekniska högskola, Malmö högskola, Högskolan Kristianstad och SLU i Alnarp. Universiteten kommer nu skramla ihop sina gemensamma innovationsresurser. Totalt handlar det om ett 20-tal personer som ska arbeta inom Innovationskontor Syd.

— Basen kommer troligen vara här på Lunds universitet, men verksamheten ambulerande, säger Ashkan Pouya, Lunds universitets innovationsdirektör.

Han tar plats i styrgruppen för Innovationskontor Syd, tillsammans med bland andra Håkan Schröder från Alnarp och Anders Nilsson, verksamhetsansvarig för BTH Innovation. Ordförande blir Eva Engquist, vice rektor vid Malmö högskola.

Erik Olausson

Lunds universitet var ett av åtta lärosäten i landet som förra hösten utsågs av regeringen för en specialsatsning på så […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.