torsdag 1 januari 2026

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

PharmaLundensis lanserar eget kosttillskott

Läkemedelsbolaget PharmaLundensis i Ideon Bioincubator har vidareutvecklat sin substans mot lungsjukdomen KOL och har nu tagit fram en produkt som klassas som kosttillskott. Bolaget har öppnat en egen webbshop för att sälja produkten under namnet Kvicksilver Detox.

PharmaLundensis genomförde i somras en emission som var tänkt att ge sex miljoner kronor, men som trots förlängning gav mindre. Nu hoppas VD Staffan Skogvall att försäljningen av kostillskottet tillsammans med en pågående mindre emission ska kunna finansiera kliniska studier av läkemedlet mot KOL.

— Vi har också haft kontakt med en del bolag som är intresserade av vår teknologi och vår produkt, men har kommit fram till att en försäljning i egen regi ger större inkomstmöjligheter, säger Staffan Skogvall.

Läkemedlet ska innehålla ämnena aktivt kol och elementärt jod. I webbshopen säljs en variant där elementärt jod har bytts mot en annan jodförening.

PharmaLundensis verksamhet bygger på teorin att det aktiva kolet tar upp och avlägsnar kvicksilver ur kroppen och på så vis förbättrar funktionen hos en celltyp med stor betydelse för lungornas funktion. Bolaget har patent på metoden att behandla KOL med joderat aktivt kol.

Den pågående emissionen avslutas på fredag och är tänkt att tillföra bolaget drygt två miljoner kronor. PharmaLundensis har tre anställda och ägs till över 90 procent av Staffan Skogvall med familj och bolag. Ny i styrelsen är Erik Lunell, klinisk farmakolog med ett förflutet som forskningschef på Pharmacia, som i dag leder kontraktsforskningsföretaget Croel i Helsingborg.

Lisa Kirsebom

Läkemedelsbolaget PharmaLundensis i Ideon Bioincubator har vidareutvecklat sin substans mot lungsjukdomen KOL och har nu tagit fram en produkt som […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • Femte generationen tar över Saturnus

    Sveriges största glöggproducent står inför sitt fjärde generationsskifte. Och den nya generationen kliver in med sensationell tillväxt i ryggen. Rapidus besökte ett mer än hundraårigt destilleri.

  • Xinnate gasar med nytt kapital

    Xinnate fortsätter att skörda framgångar bland investerare och säkrar 38,5 miljoner kronor i en nyemission. Pengarna ska gå till bolagets utökade fas 2/3 studie. 

  • Dugs vd: ”Vi har inte dolt någonting”

    Nasdaqs hot att avnotera Dug Foodtech från First North kan vara en ”spill over-effekt” från händelser i andra bolag. Det säger vd Helene Nielsen när hon för första gången kommenterar situationen och menar att bolaget inte undanhållit något.

  • Iconovo fyller kassan – igen

    Iconovo arbetar vidare för att inhalatorerna ska nå marknaden. Men bara ett halvår efter en större nyemission är det dags att resa pengar igen.

  • Östes bolag faller som dominobrickor

    Tre av Öste-sfärens verksamhetsdrivande dotterbolag har nu gått i konkurs, tillsammans med ytterligare ett av ägarbolagen. Det mesta av värdet i Aventure-konkursen ser därmed ut att ha gått upp i rök. Men frågetecken kvarstår.

  • Köttodlarnas nya giv

    Re:meat byter namn. Enligt Malmöbolagets medgrundare Jacob Schaldemose Peterson handlar det om mer än bara ett namnbyte. – Det är ett byte av hela vår strategi, säger han.

  • Camurus stiger på viktminskning

    Läkemedelsbolaget Camurus i Lund, med vd Fredrik Tiberg, är känt för sitt preparat mot opioidberoende. Men i portföljen finns även ett projekt kring viktminskningsämnet semaglutid. Lovande studiedata får aktien att stiga.

  • Nya konkurser bland Öste-bolagen

    Dominobrickorna i Oatly-bröderna Östes företagsimperium fortsätter att falla. I spåren av ägarbolagens konkurser har två av portföljbolagen i sfären kastat in handduken och ytterligare ett ser ut att vara nere för räkning.

  • Finansiella målen borta – nu sparkas vd:n

    Efter ett år med tuffa sparkrav och avskaffade mål stuvar Iconovo om i ledningen. Vd Johan Wäborg får gå – och Anders Månsson tar över.

  • Lidgren-bolaget dejtar nya investerare

    Läkemedelsföretaget Lithea får nya pengar från befintliga ägare, men egentligen vill bolaget hitta nya investerare för att stärka sitt case inför framtiden.