fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Rambølls nya huvudkontor ska locka svenska ingenjörer

|  ,
|  

Nästa år flyttar den danska konsultkoncernen Rambøll sitt huvudkontor till Ørestad. Ledningen vill utnyttja den nya placeringen för att locka fler ingenjörer från Skåne.

Nya stora order på konsulttjänster inför bygget av Fehmarn Bält-förbindelsen och renoveringar av signalsystem på danska järnvägsnätet bidrar till behovet av rekrytering.

— Det är skillnad på att åka från Skåne till vårt nuvarande huvudkontor i Virum norr om Köpenhamn jämfört med att åka till Ørestad. Vi har tidigare sökt ingenjörer från Skåne inom utvalda specialområden, men med den nya placeringen blir det lättare. Det ökar vårt rekryteringsunderlag ordentligt, säger Haakon Löe, Rambølls marknads- och utvecklingschef.

Det nya huvudkontoret är dimensionerat för 1.300 ingenjörer och annan personal. Bygget av den 40.000 kvadratmeter stora anläggningen beräknas kosta över en miljard danska kronor.

Än kan Haakon Löe inte precisera hur många det rör sig om i kommande rekryteringar, men sedan 2004 har Rambøllgruppen mer än fördubblat antalet anställda. Vid utgången av andra kvartalet sysselsatte koncernen drygt 8.760 personer, cirka 400 fler än för ett år sedan.

Första halvåret 2009 var Rambøllgruppens samlade orderstock på samma höga nivå som vid utgången av 2008. Omsättningen för årets första sex månader steg med fyra procent till 2,8 miljarder danska kronor jämfört med samma period 2008. Tillväxten sker främst inom områdena infrastruktur, telekom och vindenergi.

Det nya huvudkontoret öppnar i augusti 2010 och blir granne med Ferrings svarta höghus i den sydliga delen av Ørestad, tätt inpå metro, regionaltåg och motorväg. Rambøll ska även fortsättningsvis ha kontor i Malmö.

Keld Broksø

Nästa år flyttar den danska konsultkoncernen Rambøll sitt huvudkontor till Ørestad. Ledningen vill utnyttja den nya placeringen för att locka […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 


  • Nu invigs Malmös nya framtidskvarter

    Det är inte varje dag som Malmöbossen Katrin Stjernfelt Jammeh deltar i invigningar av nybyggda hus, men i dag händer det. Profilbygget som hittills kostat 1,1 miljarder kronor står klart – till tre sjundedelar.

  • Veidekke-veteran leder ny byggsatsning

    Byggkoncernen Coforma drar igång entreprenadverksamhet i Skåne med utgångspunkt från Helsingborg. En värvning från byggjätten Veidekke leder satsningen.

  • Telavox köper konkurrenter för 100 miljoner kronor 

    Skånska miljardbolaget Telavox köper konkurrenter i Sverige och Danmark, som ska integrera Malmöbolagets ”AI-receptionist” i sina verksamheter. Samtidig avslöjar vd Viktor Karlsson att Telavox kan gå till börsen. 

  • Skånsk lyxtaxi växlar upp

    Privatchaufförsföretaget The Car köper Malmöbolaget A Limo. Affären är The Cars första förvärv och grundaren Tord Rosenlund utesluter inte fler. 

  • Tullkaos drabbar skånska företag

    Trumps handelskrig skapar stor osäkerhet bland skånska företag. USA hotar nu med höjda hamnavgifter och de senaste tilläggstullarna på stål och aluminum skapar nya problem. Handelskammaren varnar för att vi ännu inte sett alla effekter av tullkaoset.

  • Dyr nyemission i Beammwave

    En försäkring är ibland dyr men nödvändig. Så resonerar Beammwaves vd Stefan Svedberg sedan hans bolag tecknat dyra garantier men sedan fått se sin nyemission så övertecknad att det blev ytterligare en runda.

  • Ljus i tunneln för Brainlit

    Bluetooth-uppfinnaren Tord Wingren siktar på att fördubbla försäljningen av smarta ljussystem i år. – Det har tagit tid att lära oss hur vi ska jobba med försäljning, men nu har vi fått till det, säger han.

  • Move By Bike tar sig ur krisen

    Efter långvariga finansiella problem kan lyckan ha vänt för Move By Bike. Bolaget har kommit ur rekonstruktion och en ny delårsrapport visar tillväxt och krafitigt minskad förlust. Vd Fredrik Videlycka pekar på framgångsfaktorn.

  • ”Ett förtroende att förvalta bostäder”

    För femton år sedan kallades Olof Andersson filantrop när han pratade hållbarhet med banken. Men Trianons vd och huvudägare står fast vid att hållbarhet är en god affär och han tror stenhårt på att hemstaden Malmö kommer att fortsätta växa.

  • Inwido – fönstret ännu bara på glänt

    Fönster- och dörrtillverkaren Inwido har minst sagt ambitiösa tillväxtmål. På mindre än fem år ska bolaget dubbla omsättningen till 20 miljarder kronor. Inte alls omöjligt om man frågar bolagets tävlingsinriktade vd Fredrik Meuller, trots en medioker kvartalsrapport som kom på måndagen.