måndag 17 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Laurell får 25 miljoner till cellsortering

|  ,
|  

Lundaforskaren och entreprenören Thomas Laurell har fått 25 miljoner kronor från Vinnova till ett forskningsprojekt där blodceller ska separeras med hjälp av ljudvågor. Detta är en första bidragsomgång där Vinnova satsar drygt 200 miljoner på hälsoforskning, och Laurells grupp är en av de fyra största mottagarna.

Thomas Laurell är professor i elektrisk mätteknik vid Lunds tekniska högskola och var bland annat med om att grunda bolaget ErySave, som utvecklat en metod för att rena blod från små fettpartiklar. Det aktuella projektet vilar på en liknande teknik men Laurell beskriver det som bredare, med en mer avancerad separation.

Projektet riktar in sig på fyra tillämpningsområden: neuronala stamceller, cancerdiagnostik, blodbanker och stamceller vid cancerbehandling. Bland annat vill forskarna använda ljudvågor för att i blodprov från cancerpatienter sortera tumörceller från friska celler. Halten tumörceller visar om behandlingen fungerar eller om läkaren bör överväga att byta.

Bidraget från Vinnova betalas ut under fem år. På sikt räknar Thomas Laurell med att projektet kommer att leda till flera kommersiella initiativ i samarbete med partner, där han ser ErySave som en av flera möjliga.

Lisa Kirsebom

Lundaforskaren och entreprenören Thomas Laurell har fått 25 miljoner kronor från Vinnova till ett forskningsprojekt där blodceller ska separeras med […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.