måndag 17 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Aresas ägare delar miljoner efter likvidation

|  
|  

Det internationellt profilerade bioteknikföretaget Aresa på Symbion i Köpenhamn har nått vägs ände. Bolaget ska nu gå i likvidation och tusen ägare dela på de sex till åtta miljoner danska kronor som återstår efter år av gigantiska förluster.

Det uppger företagets sista VD Carsten Meier, som formellt lämnar sin tjänst idag, den 1 april. Bara under 2006 tog Aresa in 54 miljoner danska kronor i riskvilligt kapital till sin prisbelönta genteknik, som innebär att en växt skiftar färg när den kommer i kontakt med sprängämnen i jorden och därmed kan användas för att röja minerad mark.

— Många av våra ägare har inte gått in i det här så mycket för pengarnas skull, säger Carsten Meier som förklaring på att firman undgår konkurs, som skulle gjort det ekonomiskt omöjligt att senare föra vidare patentet.

Bland de återstående tillgångarna finns utöver kontanter också laboratorieutrustning för drygt 600.000 kronor och uppköpt minerad mark i Kroatien. Carsten Meier fortsätter som oavlönad, informell chef fram till den juridiska upplösningen i augusti. Under tiden ska han utreda de exakta tillgångarna. Därefter ska han om allt går väl arbeta vidare med tekniken på Köpenhamns universitet, där han arbetade när han 2001 var med och grundade Aresa.

Ett vidare utvecklingsarbete kräver dock 5-6 miljoner kronor i nytt kapital.

— Bara att säkra det patent vi redan fått inom EU kommer att kosta 800.000 kronor. Det kräver översättningar till 27 språk, säger han.

Den kontrollerade likvidationen följer efter att det högt profilerade First North-bolaget i december 2008 konstaterade att det inte skulle gå att resa nya medel motsvarande 25 miljoner danska kronor under 2009.

Keld Broksø

Det internationellt profilerade bioteknikföretaget Aresa på Symbion i Köpenhamn har nått vägs ände. Bolaget ska nu gå i likvidation och […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.