onsdag 15 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Camurus vd: Ingen vill ha osäkerhet

|  
|  

Skånes största läkemedelsbolag, Camurus i Lund, har fått se sin aktie falla, trots att Trumps tullhot inte påverkar företaget. – Det skapar osäkerhet på kapitalmarknaden, ingen har intresse av det här, säger vd Fredrik Tiberg.

Camurus från Lund är ett av Sveriges största läkemedelsbolag, sett till sitt börsvärde på 31 miljarder kronor. Bolaget tillverkar och säljer ett preparat mot opioidberoende, där den amerikanska marknaden står för cirka 10 procent av intäkterna.

Skulle tullar på läkemedel införas kommer det inte påverka Camurus, säger bolagets vd Fredrik Tiberg till Rapidus.

— Våra produkter för den amerikanska marknaden tillverkas i USA, eventuella tariffer kommer inte ha några effekter på oss. Vi har även nya läkemedelskandidater på gång som inte är på marknaden än, men där håller vi på att etablera tillverkning i USA i vilket fall som helst.

Dessutom, säger Fredrik Tiberg, är bruttomarginalen för läkemedel generellt sett ganska hög, att tullpåverkan på läkemedel inte blir så stor som för andra varor, exempelvis bilar.

Även om handelskriget inte får en direkt påverkan på Camurus affär är det fortfarande något som bolaget kan se effekterna av. Efter några riktigt starka år på börsen har bolagets aktie under handelskriget sjunkit med 10 procent.

”Skapar osäkerhet på kapitalmarkanden”

— Det skapar osäkerhet på hela kapitalmarknaden. Det finns ju bolag som har en helt annan utsatthet för tullar. Vi har inget intresse av att se den här instabiliteten på marknaden, vi tjänar ingenting på det, säger Fredrik Tiberg.

Camurus fortsätter sin satsning på utvecklad tillverkning och försäljning av läkemedel i USA trots världsläget.

— Vi räknar med att försäljningen i USA ökar över tid, eftersom våra läkemedel där befinner sig relativt tidigt i lanseringscykeln. Men Europa och resten av världen kommer på medellång sikt att fortsätta vara större marknader, säger Fredrik Tiberg.

De forskande läkemedelsbolagen, Lif, pekar på långsiktiga risker för svensk läkemedelsindustri om exporten till USA minskar. De efterfrågar politiska åtgärder för ett bättre investeringsklimat i Europa, något som Fredrik Tiberg stämmer in i.

— Alla vill ha ett bättre investeringsklimat. Den europeiska marknaden är ganska fragmenterad, både ur ett pris- och ersättningsperspektiv. Att utveckla ett nytt läkemedel kan ta upp till tio år, då vill man ha en framtidshorisont som är tydlig, man vill verka inom ett ersättningssystem som är långsiktigt hållbart, säger Fredrik Tiberg.

Julia Fryklund

Skånes största läkemedelsbolag, Camurus i Lund, har fått se sin aktie falla, trots att Trumps tullhot inte påverkar företaget. – Det skapar osäkerhet på kapitalmarknaden, ingen har intresse av det här, säger vd Fredrik Tiberg.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår


  • Först blir det sämre – sedan bättre

    Inhalatorbolaget Iconovo i Lund skrotar sina finansiella mål. Men utan att presentera nya. – Det är mycket som ar ändrats sedan målen sattes, säger vd Johan Wäborg.

  • Lång resa för Tikomeds nya vd

    ALS-forskningsbolaget Tikomed i Helsingborg har tillsatt en ny vd. Men även efter kapitaintag på en bra bit över 200 Mkr kommer minst lika mycket till att krävas för att få fram en fungerande ALS-medicin.

  • Upp och ned i life science-fabriken

    Försenade leveranser och en hastigt genomförd riktad nyemission är de senaste nyheterna från den skånska life science-fabriken. Två bolag med vitt skilda förutsättningar sänder ut pressmeddelanden.

  • Alligator jagar partner

    Cancerforskningsbolaget Alligator avslutar sin fas 2-studie med lyckat resultat. Aktiekursen tog ett litet glädjeskutt efter beskedet men föll sedan tillbaka. Dessutom fyllde bolaget nyligen på kassan.

  • Lunds life science brände 1 miljard

    Den samlade förlusten var nästan 1 miljard kronor under första halvåret. Rapidus har gått igenom Lunds 49 börsnoterade life science-bolag och noterar att bara sex av dem går med vinst. Se hela listan här.

  • Bioglan växlar upp produktion

    Läkemedelsbolaget Bioglan i Malmö går från klarhet till klarhet. Tillväxten pekar stadigt uppåt och volymerna ökar. Nu siktar vd Simon Björklund på att dubbla fjolårets rekordomsättning.

  • Danskt vaccinbolag blir svensk-brittiskt

    Det svenska rikskapitalbolaget Nordic Capital och det brittiska Permira lägger ett bud på Bavarian Nordic. Affären värderar det danska bolaget till 28,5 miljarder kronor.

  • Cantargia i superaffär – med bismak

    Läkemedelsbolaget Cantargia i Lund säljer ett forskningsprogram till japaner och kan som mest få in mer än 6 miljarder kronor på affären. Samtidigt kom resultat från bolagets toppkandidat som var en besvikelse.

  • Från 40 miljoner till 40 miljarder

    Sedan Fredrik Tiberg klev in som vd för Camurus har bolagets värdering gått från 40 miljoner till 40 miljarder kronor. Rapidus träffar honom på huvudkontoret i Lund för att höra om vägen dit och planerna framåt.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.