torsdag 15 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Camurus vd: Ingen vill ha osäkerhet

|  
|  

Skånes största läkemedelsbolag, Camurus i Lund, har fått se sin aktie falla, trots att Trumps tullhot inte påverkar företaget. – Det skapar osäkerhet på kapitalmarknaden, ingen har intresse av det här, säger vd Fredrik Tiberg.

Camurus från Lund är ett av Sveriges största läkemedelsbolag, sett till sitt börsvärde på 31 miljarder kronor. Bolaget tillverkar och säljer ett preparat mot opioidberoende, där den amerikanska marknaden står för cirka 10 procent av intäkterna.

Skulle tullar på läkemedel införas kommer det inte påverka Camurus, säger bolagets vd Fredrik Tiberg till Rapidus.

— Våra produkter för den amerikanska marknaden tillverkas i USA, eventuella tariffer kommer inte ha några effekter på oss. Vi har även nya läkemedelskandidater på gång som inte är på marknaden än, men där håller vi på att etablera tillverkning i USA i vilket fall som helst.

Dessutom, säger Fredrik Tiberg, är bruttomarginalen för läkemedel generellt sett ganska hög, att tullpåverkan på läkemedel inte blir så stor som för andra varor, exempelvis bilar.

Även om handelskriget inte får en direkt påverkan på Camurus affär är det fortfarande något som bolaget kan se effekterna av. Efter några riktigt starka år på börsen har bolagets aktie under handelskriget sjunkit med 10 procent.

“Skapar osäkerhet på kapitalmarkanden”

— Det skapar osäkerhet på hela kapitalmarknaden. Det finns ju bolag som har en helt annan utsatthet för tullar. Vi har inget intresse av att se den här instabiliteten på marknaden, vi tjänar ingenting på det, säger Fredrik Tiberg.

Camurus fortsätter sin satsning på utvecklad tillverkning och försäljning av läkemedel i USA trots världsläget.

— Vi räknar med att försäljningen i USA ökar över tid, eftersom våra läkemedel där befinner sig relativt tidigt i lanseringscykeln. Men Europa och resten av världen kommer på medellång sikt att fortsätta vara större marknader, säger Fredrik Tiberg.

De forskande läkemedelsbolagen, Lif, pekar på långsiktiga risker för svensk läkemedelsindustri om exporten till USA minskar. De efterfrågar politiska åtgärder för ett bättre investeringsklimat i Europa, något som Fredrik Tiberg stämmer in i.

— Alla vill ha ett bättre investeringsklimat. Den europeiska marknaden är ganska fragmenterad, både ur ett pris- och ersättningsperspektiv. Att utveckla ett nytt läkemedel kan ta upp till tio år, då vill man ha en framtidshorisont som är tydlig, man vill verka inom ett ersättningssystem som är långsiktigt hållbart, säger Fredrik Tiberg.

Julia Fryklund

Skånes största läkemedelsbolag, Camurus i Lund, har fått se sin aktie falla, trots att Trumps tullhot inte påverkar företaget. – Det skapar osäkerhet på kapitalmarknaden, ingen har intresse av det här, säger vd Fredrik Tiberg.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.


  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • En finanschef ut och en in

    I sommar lämnar Magnus Blixt rollen som finanschef på Skånes bioteknikstjärna Cellavision. Arbetet med att hitta hans efterträdare är redan igång. Och på Skånes största läkemedelsbolag, Camurus i Lund, kliver en ny finanschef in.

  • Så mycket tjänade Skånes börsvd:ar 2024

    Alfa Lavals Tom Erixon var Skånes bäst betalda börs-vd 2024. Men störst lyft fick Camurus Fredrik Tiberg. Rapidus har listan över Skånes bäst betalda börs-vd:ar. Så här mycket tjänade de under förra året.

  • Läkemedelsbranschen hukar under tullhotet

    Trumps hot om importtullar på läkemedel väcker stor oro inom läkemedelsbranschen. — Osäkerheten är förödande för en bransch som behöver vara långsiktig, säger Jenni Nordborg på branschorganisationen Lif.

  • Life science-aktieägare surnar till

    Tålamodet prövas hårt för de som äger aktier i läkemedels- och medicinteknikbolag. I Lundbolaget Acousort har det gått så långt att bolaget tvingas skicka ett pressmeddelande med svar på uppretade aktieägares frågor.

  • Kapitalet säkrat: Nu ska Acucort växa globalt

    En lyckad nyemission har gett Acucort råg i ryggen. Nu fortsätter satsningen på en internationell expansion. — Vi går från att vara ett förhoppningsbolag till läkemedelsbolag, säger vd Jonas Jönmark.

  • Ljusglimt för Alligator

    Cancerforskningsföretaget Alligator fick se sin aktie lyfta för en stund med över 100 procent på onsdagen. Företaget som legat nere för räkning presenterade positiva nyheter.

  • Bonesupport lyfter

    2023 var Bonesupports första år med plusresultat men under 2024 tog det fart på allvar. Det står klart i bolagets kvartalsrapport. Aktien rusade på tisdagsförmiddagen när kvartalsrapporten kom, vilket också blir en jackpot för ledningen, med vd Emil Billbäck. 

  • Hon kopplar ännu hårdare grepp

    Hamlet Biopharma tar kliv mot en kommersialisering och rör om i ledningen. Grundaren Catharina Svanborg går in som vd, samtidigt som styrelsen ska ledas av en expert på kliniska prövningar.

  • Alligator fick in pengar

    54 procent. Så mycket fick cancerforskningsbolaget Alligator in av målet för sin nyemission. Men vd Søren Bregenholt är lugn och aktieägarna jublade på måndagen.