fredag 6 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Läkemedelsexport till Ryssland i fritt fall

|  
|  ,

Läkemedel och andra life science-produkter är undantagna från EU:s handelssanktioner mot Ryssland. Men från Danmark och Sverige är exporten till Ryssland ändå i fritt fall.

Novo Nordisk meddelade nyligen att leveranserna till Ryssland av miljardläkemedlet Ozempic stoppas. Henrik Vestergaard, vice vd för danska Läkemedelsindustriförbundet (Lif), säger att trenden bland danska läkemedelsföretag är att trappa ner verksamheten i Ryssland.

– Investeringar i klinisk forskning i Ryssland avbröts och marknadsföringsaktiviteter stoppades. Men vi har inte insyn i de enskilda företagens initiativ och strategier, säger han till Rapidus.

Till skillnad från sin svenska systerorganisation har Lif i Danmark exportdata för Ryssland, som Rapidus har tagit del av. Under fjärde kvartalet 2021 exporterade Danmark för 293 miljoner danska kronor till Ryssland.
Året därpå, under fjärde kvartalet 2022, hade exporten nästan halverats till 186 miljoner kronor. Och under de två första månaderna 2023 var summan 132 miljoner danska kronor.

Enligt Bengt Mattson, hållbarhetsansvarig på svenska Lif – de forskande läkemedelsföretagen – var den medicinsk-farmaceutiska exporten från Sverige till Ryssland värd 2 miljarder svenska kronor innan kriget bröt ut. I den rådande situationen är det svårt att upprätthålla exporten.

– Det finns störningar i distributionen och det finns stora utmaningar med att hantera betalningar. Så exporten till Ryssland minskar, trots att läkemedel inte omfattas av sanktionerna, säger Bengt Mattson.

Ett svenskt undantag är att Astra Zeneca i Sverige exporterade kemikalier för läkemedelsproduktion till Ryssland för 2,2 miljarder svenska kronor mellan mars och december i fjol. Det är nästan en dubblering jämfört med samma period året innan. Astra Zeneca har också en fabrik i ryska staden Kaluga och 2.000 anställda i landet. Astra Zeneca vill inte ställa upp på en intervju, men skriver till Ekot att ”tillgång till våra läkemedel för alla patienter har alltid varit och fortsätter att vara vår högsta prioritet.”

– Export av läkemedel omfattas inte av sanktionsregler av humanitära skäl, vilket innebär att färdiga läkemedel kan exporteras till Ryssland, trots det oprovocerade och fruktansvärda aggressionskriget. Det är som det ska vara, även patienter i en diktatur eller i en krigförande makt har rätt till vård och läkemedelsbehandlingar, säger Bengt Mattson.

Keld Broksø

Läkemedel och andra life science-produkter är undantagna från EU:s handelssanktioner mot Ryssland. Men från Danmark och Sverige är exporten till […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Camurus miljardavtal öppnar för mer

    Camurus i Lund, med vd Fredrik Tiberg, aktierusar efter att ha ingått avtal med den amerikanska jätten Eli Lilly. I potten ligger 8 miljarder kronor i ersättningar, och det kan bli ännu mer. – Det här öppnar för liknande avtal inom andra områden.

  • Synact Pharma tar in nya pengar – igen

    Synact Pharma stärker finanserna genom en riktad nyemission och ett lånelöfte från den amerikanska storägaren. Det är den tredje större nyemissionen som lundabolaget genomför på två år.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • En finanschef ut och en in

    I sommar lämnar Magnus Blixt rollen som finanschef på Skånes bioteknikstjärna Cellavision. Arbetet med att hitta hans efterträdare är redan igång. Och på Skånes största läkemedelsbolag, Camurus i Lund, kliver en ny finanschef in.

  • Läkemedelsbranschen hukar under tullhotet

    Trumps hot om importtullar på läkemedel väcker stor oro inom läkemedelsbranschen. — Osäkerheten är förödande för en bransch som behöver vara långsiktig, säger Jenni Nordborg på branschorganisationen Lif.

  • Camurus vd: Ingen vill ha osäkerhet

    Skånes största läkemedelsbolag, Camurus i Lund, har fått se sin aktie falla, trots att Trumps tullhot inte påverkar företaget. – Det skapar osäkerhet på kapitalmarknaden, ingen har intresse av det här, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Life science-aktieägare surnar till

    Tålamodet prövas hårt för de som äger aktier i läkemedels- och medicinteknikbolag. I Lundbolaget Acousort har det gått så långt att bolaget tvingas skicka ett pressmeddelande med svar på uppretade aktieägares frågor.

  • Kapitalet säkrat: Nu ska Acucort växa globalt

    En lyckad nyemission har gett Acucort råg i ryggen. Nu fortsätter satsningen på en internationell expansion. — Vi går från att vara ett förhoppningsbolag till läkemedelsbolag, säger vd Jonas Jönmark.

  • Ljusglimt för Alligator

    Cancerforskningsföretaget Alligator fick se sin aktie lyfta för en stund med över 100 procent på onsdagen. Företaget som legat nere för räkning presenterade positiva nyheter.

  • Bonesupport lyfter

    2023 var Bonesupports första år med plusresultat men under 2024 tog det fart på allvar. Det står klart i bolagets kvartalsrapport. Aktien rusade på tisdagsförmiddagen när kvartalsrapporten kom, vilket också blir en jackpot för ledningen, med vd Emil Billbäck.