torsdag 18 september 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Lundaforskarnas hjärnelektroder nära klinik

|  
|  

Neuronano heter bolaget som hittills sökt nästan 30 patent för sina mikroelektroder som ska opereras in i hjärnan för att med elektriska impulser behandla sjukdomar. Länsförsäkringar är nya finansiärer.

Bolagets grundare Jens Schouenborg är professor i neurofysiologi vid Lunds universitet och leder forskningen vid LU:s Neuronano Research Center. Det är där tekniken först utvecklades och i dag vidareutvecklas.

– Tricket är att elektroderna ska ha ett så litet avtryck i vävnaden som möjligt, de ska ha hög biokompabilitet. Vi har därför utvecklat ultratunna elektroder som är mycket mer biovänliga än de som använts tidigare, säger han.

Elektroderna är enligt professor Schouenborg mindre och betydligt flexiblare än de varianter som används i dag. Därmed ska de vara mer följsamma i hjärnans rörelser och orsaka mindre irritation. Idén är att, om elektroderna i sig orsakar minimal påverkan på vävnaden, kunna implantera ett kluster av elektroder. Sedan kan läkaren välja att bara aktivera de som ger terapeutiska effekter och därmed orsaka mindre biverkningar.

– Det stora problemet inom den här typen av hjärnforskning är biverkningarna. Metoden går ju ut på att aktivera rätt del av hjärnan, som i sin helhet består av väldigt komplexa system. Stimulerar du för grovt så aktiverar du också områden som ger biverkningar. Samtidigt kan du på förhand inte veta exakt var du ska stimulera, plus-minus en millimeter är mycket i sammanhanget, säger Neuronanos grundare Jens Schouenborg.

Första tillämpningen, som nu testas på djur och enligt uppgift inom kort ska börja testas kliniskt på människor, är att behandla symtomen för Parkinsons sjukdom. Parallellt har Jens Schouenborg arbetat med en doktorand från Neuronano Research Center, Matilde Forni, som disputerade i december. Hennes avhandling visar att tekniken också kan användas till smärtlindring genom att blockera smärtsignaler från att nå hjärnan.

– I varje djur som vi har testat tekniken har den fungerat utan bieffekter och vi har kunnat ge en individanpassad behandling. Nu har vi bara haft djurmodeller för Parkinson och smärta, men teknologin kan användas på hela hjärnan.

Enligt Bolagsverket stängde Neuronano nyligen en nyemission på nästan 20 miljoner kronor före emissionskostnader. Den var riktad till bland andra den Karlshamnsbaserade innovationskoncernen Cimon samt Länsförsäkringar Kristianstad, Blekinge och Göinge.

Emiliano Strauss

Neuronano heter bolaget som hittills sökt nästan 30 patent för sina mikroelektroder som ska opereras in i hjärnan för att […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • “Arbetsmarknaden är nyckeln till allt”

    Det kvittar om du pratar om Skånes behov av infrastruktur eller energi. Dess påverkan på arbetsmarknaden är det som gör frågorna intressanta för politiker. Det sa Johan Eklund, ny vd för Sydsvenska Handelskammaren på Rapidus och Danske Banks nätverksträff.

  • Stor igenkänning i skånska utmaningar

    Infrastruktur, elpriser och arbetsmarknad. Efter att Johan Eklund berättat för Rapidus publik vilka frågor han prioriterar att driva mot den beslutsfattande politiken var samtalen bland deltagarna i full gång. 

  • ”Näringslivet måste kliva in”

    ,
    Kommuner överallt är rätt dåliga på att stimulera näringslivet. Men även företagen har blivit för passiva när det gäller gemensamma framtidssatsningar. Det säger Göran Hellström, företagsprofil i Helsingborg.

  • Pitchtävling på Minc

    På fredag blir det pitchtävling på Minc. Investerarnätverket Yeos Ventures, med affäsängeln Hjalmar Antonsson, bjuder in sex bolag och lovar 250 000 kronor till vinnaren.