onsdag 2 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

MaU Holding investerar i första bolaget…

Startupen Pharmista Technologies, som utvecklar ett graviditetstest som kan återanvändas, blir målet för den allra första investeringen från Malmö Universitets holdingbolag, MaU Holding.

– Pharmista har fått stöd av MaU Innovation inom patentfrågor, marknaden med mera. Nu har bolaget presenterats för styrelsen som bestämt sig för att göra vår första investering. Det känns jätteskönt och det är en bra produkt med hållbarhetsprofil, en enkel idé som adresserar något som ingen tänkt på tidigare, säger universitetets vicerektor Charlotte Ahlgren Moritz, som även är holdingbolagets ordförande.

När högskolan i Malmö fick universitetsstatus 2018 bildades också holdingbolaget med uppdrag att fånga upp idéer hos forskare och studenter som har potential att kommersialiseras. Investeringen i Pharmista är den första, men Charlotte Ahlgren Mortiz tror att det ska gå betydligt snabbare för nästa.

– Först måste det ju finnas potentiella idéer att investera i, det var den första tröskeln. Holdingbolaget bildades samtidigt som MaU Innovation, men arbetet med att bygga upp stödstrukturen tar flera år. Nu börjar strukturen sätta sig så jag ser framför mig att det inte ska ta två eller tre år till nästa investering utan att vi ska börja få ett jämnare flöde av idéer, säger Charlotte Ahlgren Moritz.

För de 300.000 kronor som satsas i Pharmista får MaU Holding en ägarandel och kommer även att representeras i uppstartsbolagets styrelse.

Niclas Lindstrand

Startupen Pharmista Technologies, som utvecklar ett graviditetstest som kan återanvändas, blir målet för den allra första investeringen från Malmö Universitets holdingbolag, […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.