måndag 17 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Sensative vill koppla upp Svenska Allmännyttan

|  
|  

Sensative sjösätter ett samarbete för att digitalisera allmännyttan i Sundbyberg. Lundabolagets plattform Yggio har nu integrerats med branschorganisationen Svenska Allmännyttans fastAPI, vilket ger fastighetsägarna enklare tillgång till IoT-lösningar.

FastAPI är ett gränssnitt för fastighetsägare och framförallt allmännyttiga bostadsbolag och gör att program och system kan kommunicera med varandra, som en typ av tolk. När Yggio nu är fullt integrerat innebär det att alla som använder fastAPI, till exempel de 23 kommunala bostadsbolagen som var med och utvecklade det, lätt kan koppla på plattformen till sina egna IoT-satsningar.

– Vi har byggt lösningen enligt FIWIRE, ett open-source community för IoT som EU finansierat med omkring 800 miljoner euro. I FIWIRE ingår bland annat standardiserade gränssnitt och datamodeller för smarta städer, fastigheter eller jordbruk. Vi har satt kopplingen mellan FIWIRE och FastAPI och kan till exempel översätta sensordata oberoende av tillverkare, säger Mats Pettersson, vd på Sensative, till Rapidus.

I Sundbyberg ska Sensatives sensorer, bland andra, placeras ut för att känna av vattenläckage, öppna dörrar, temperaturförändringar eller fulla sopkärl. Värden ska kunna få uppdateringar via en app i mobilen om saker som behöver åtgärdas. I projektet deltar även Vitec Bygg & Fastighet och fastighetsbolaget Förvaltaren.

Emiliano Strauss

Sensative sjösätter ett samarbete för att digitalisera allmännyttan i Sundbyberg. Lundabolagets plattform Yggio har nu integrerats med branschorganisationen Svenska Allmännyttans […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.


  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.

  • Vd-byte på Lime

    Det vankas vd-byte på Lime Technologies när Nils Olsson slutar efter nästan 20 år i bolaget. — Det är helt odramatiskt, säger Nils Olsson till Rapidus.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • Greg tillbaka på ruta ett

    Serneke-affären blev ett kortvarigt och smärtsamt äventyr för Greg Dingizians fastighetsbolag Doxa som nu vill lägga hela projektet bakom sig. Bolaget lägger om strategin, eller snarare vrider den tillbaka till ruta ett.

  • Han lämnar efter 25 år

    Addpro-grundaren Nicklas Persson lämnar nordiska IT-jätten Itm8 som bolaget numera ingår i. För Rapidus berättar han varför och vad han ska göra härnäst.

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.