torsdag 25 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Danska bloddrönare provar vingarna

Autonomous Mobility norr om Köpenhamn påbörjar i slutet av året testflygningar med drönartransporter bortom synfältet. Det innebär att Danmark kan få sina första kommersiella drönartransporter, som ska användas för blodprov till sjukhus, under 2020.

Testresultaten så här långt gör att Autonomous Mobility tittar på att expandera till Sverige, Norge och Finland.

– Vi tittar på att skala upp drönartransporterna i Skandinavien. Avstånden i Sverige, Norge och Finland gör drönartransporter till ett rimligt alternativ så sjukhusen kan spara pengar, säger Mathias Vinter, projektledare på Autonomous Mobility, till Rapidus.

Sedan tidigare arbetar företaget med förarlösa bilar innan de började utveckla drönare för transporter. Bolaget ska nu dokumentera säkerhetsaspekterna till danska Trafikstyrelsen.

Drönartransporter finns redan i andra länder, till exempel i Rwanda där företaget Zipline levererar blod och vaccin till avlägsna kliniker. Autonomous Mobility räknar inledningsvis med att transportera blod med två eller tre drönare från Svendborg och Ærø till laboratoriet på Odense universitetssjukhus. I dag är transporttiden runt tolv timmar – med drönare kan det ta trekvart.

Statliga Innovationsfonden stöder projektet med 14 miljoner danska kronor medan Autonomous Mobility själv skjutit in ett par miljoner – utan någon vinst.

– Det kommer i framtiden och vi räknar med att investera mer, säger Mathias Vinter.

Autonomous Mobility är partner i projektet HealthDrone tillsammans med Falck, Syddanska universitetet, Odense universitetssjukhus, UniFlyg och Scandinavian Avionics. Målet är att använda drönare i sjukvården. Både blodprover och längre fram även specialistutrustning ska kunna flygas med drönare i stället för att skickas som paket. Projektet har en total budget på 30,6 miljoner danska kronor, varav nästan hälften kommer från Innovationsfonden.

Keld Broksø

Autonomous Mobility norr om Köpenhamn påbörjar i slutet av året testflygningar med drönartransporter bortom synfältet. Det innebär att Danmark kan få […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • Suturion får CE-märkning

    Efter att ha inlett i Australien, Mellanöstern och USA är den kirurgiska symaskinen från Lund redo att göra entré också i Europa. — 2026 och framåt handlar bara om försäljning, säger vd Paan Hermansson.

  • Sensodetect försvarar Möllerström

    Skandal i Intellego och frågetecken i Dug får inte Lundabolaget Sensodetect, med vd PA Hedin, att ifrågasätta sin ordförande trots att han sitter i styrelsen för allihop.

  • Acarix gör riktad nyemission

    Medicinteknikbolaget Acarix, verksamt inom teknologi för identifiering av kransartärsjukdomar, genomför en riktad nyemission på drygt 33 miljoner kronor. I emissionen deltar flera välkända life science-investerare. 

  • Ny vd i Careium

    I augusti fick Christian Walén lämna Careium med omedelbar verkan. Nu är det klart att det blir Tove Christiansson som ska leda larmbolaget på tillväxtresan i Europa.

  • Små glädjeämnen i små bolag

    De båda noterade bolagen Gasporox och Prebona meddelar att de tar emot nya ordrar. Nyheterna fick aktierna att stiga på måndagen.

  • Doros börsdagar är räknade

    Norska Xplora har ökat sitt ägande till över 90 procent av aktierna i Doro, Malmöbolaget som tillverkar mobiltelefoner för äldre. Nu väntar tvångsinlösen och en avnotering.

  • Alixlabs i mål med 155-miljonersrunda

    Alixlabs i Lund har kämpat länge för att få in kapital till sin kostsamma investering i nanoteknik. Men till slut är bolaget i mål, trots ett kallt investeringsklimat kring hårdvara.

  • Först blir det sämre – sedan bättre

    Inhalatorbolaget Iconovo i Lund skrotar sina finansiella mål. Men utan att presentera nya. – Det är mycket som ar ändrats sedan målen sattes, säger vd Johan Wäborg.

  • Han lämnar efter 25 år

    Addpro-grundaren Nicklas Persson lämnar nordiska IT-jätten Itm8 som bolaget numera ingår i. För Rapidus berättar han varför och vad han ska göra härnäst.

  • Vd-byte på Spectracure

    Medicinteknikbolaget Spectracures huvudägare Masoud Khayyami kliver av vd-stolen i bolaget – efter att ha varit tillförordnad i tre år.