tisdag 4 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Additude värvar Alten-chef till nytt dotterbolag

Malmöbaserade Additude har just knoppat av sin verksamhet för teknikkonsulter åt industrin i ett nytt dotterbolag. Målet är att de närmast åren växa från ett 20-tal till minst 60 konsulter. Vd blir Sven Andersson, som närmast varit regionchef i södra Sverige för franskägda konkurrenten Alten.

Konsulttjänster för industrin inom bland annat automation och mekanisk konstruktion är redan ett av Additudes affärsområden. Nu bolagiseras verksamheten i Additude Industry.

– Vi märker av en stor brist på ingenjörskompetens inom industrin och det behovet tror vi kommer bestå även om konjunkturen skulle vända, säger konsultkoncernens vd Sam Aston till Rapidus.

Bland Additudes existerande industrikunder finns den lilla elbilstillverkaren Uniti i Landskrona. Men huvuddelen av kundstocken består av regionens tungviktare, såsom E.on, Kockums och Borg Warner.

Additude Industry blir det tredje nya dotterbolaget på kort tid; 2015 och 2017 tillkom Additude Excellence och Additude Innovation.

Totalt ökade omsättningen i koncernen med drygt 40 procent till 113 miljoner kronor under 2017, uppger Sam Aston. Han siktar på 140 miljoner i år.

Sammanlagt arbetar närmare 140 konsulter på Additude, där Sam Aston även är delägare. Övriga ägare är Peter Johansson, Jim Roslund, och Jonas Sjödahl, som alla är verksamma i bolaget.

Erik Olausson

Malmöbaserade Additude har just knoppat av sin verksamhet för teknikkonsulter åt industrin i ett nytt dotterbolag. Målet är att de […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Stora pengar hägrar i vattenrening

    Vattenrening är en bransch där Skåne utmärker sig internationellt och med allt fler startup-bolag. Stora investeringar står för dörren och lockar till sig kapital. Rapidus har tagit tempen på branschen.

  • Avloppsdirektiv pressar fram investeringar

    I fjol antogs ett EU-direktiv som bland annat ställer krav på ett nytt reningssteg i kommunala avloppssystem. Det innebär nya affärsmöjligheter för skånska teknikleverantörer.

  • De vill få oss att sluta slösa vatten

    Barndomskompisarna från Möllan gick skilda vägar. Efter en ekonomi-master och en pilotutbildning är de tillbaka med ett gemensamt företag som ska få oss att förstå hur mycket vatten vi slösar.


  • Extraliv för Youcruit

    De tog in mer än 100 Mkr, men för lite mer än ett år sedan försattes Youcruit i konkurs och en anonym minoritetsägare köpte konkursboet. Rapidus kan idag avslöja vem det är som i dag driver vidare verksamheten – på andra sidan Atlanten.

  • På nya jobb i näringslivet 

    Skånska bolag möblerar om i toppen. Bland annat har mjukvarujätten Netset fått en ny vd. Rapidus sammanfattar de senaste rekryteringsnyheterna i det skånska näringslivet. 

  • Chefsrekrytering i Malmös byråvärld

    En övergång från idrottsrörelsen till byråvärlden. En chefsvärvning mellan grannkommunerna i nordöst. Här är de senaste jobbnyheterna i Skånes näringsliv. […]

  • Dyr nyemission i Beammwave

    En försäkring är ibland dyr men nödvändig. Så resonerar Beammwaves vd Stefan Svedberg sedan hans bolag tecknat dyra garantier men sedan fått se sin nyemission så övertecknad att det blev ytterligare en runda.

  • Vd-byte i fastighetsjätten

    Efter mer än ett decennium lämnar Unni Sollbe Stena Fastigheter Malmö. I Ängelholm ska en ny finanschef göra Koenigsegg börsfähigt. Här är de viktigaste jobbnyheterna i Skånes näringsliv under veckan som gått.

  • Ljus i tunneln för Brainlit

    Bluetooth-uppfinnaren Tord Wingren siktar på att fördubbla försäljningen av smarta ljussystem i år. – Det har tagit tid att lära oss hur vi ska jobba med försäljning, men nu har vi fått till det, säger han.

  • Förlusten minskar för Pion Group

    Danir-kontrollerade Pion Group har det fortsatt tufft och avyttrar flera dotterbolag. Men vd Martin Hansson tycker att läget är bättre nu jämfört med i fjol.

  • På nya jobb

    Skånska börsbolag möblerar om i toppen. En ny vd tar över rodret för att ge fart åt expansionen medan en annan bygger sitt team för att vända nedåtgående siffror.

  • Inwido – fönstret ännu bara på glänt

    Fönster- och dörrtillverkaren Inwido har minst sagt ambitiösa tillväxtmål. På mindre än fem år ska bolaget dubbla omsättningen till 20 miljarder kronor. Inte alls omöjligt om man frågar bolagets tävlingsinriktade vd Fredrik Meuller, trots en medioker kvartalsrapport som kom på måndagen.

  • Mikrodust redo att skala upp: “Dubblar omsättningen i år”

    Med ny vd, ny strategi och flera färska affärer ska Mikrodust från Lund snabbt komma tillbaka från negativ tillväxt, och gå ännu längre. — På 3 till 4 år ska vi vara över 100 miljoner, säger vd Jonas Wackerfeldt.