tisdag 1 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Privata investeringar slår rekord

På samma sätt som börsbolagen tagit in rekordmycket pengar har också en mängd onoterade företag fyllt kassorna under årets första sex månader, visar en granskning Rapidus gjort. Vi har gått igenom emissioner som figurerat både i Rapidus och i andra medier, och kan konstatera att skånska onoterade innovations- och teknikbolag hittills i år håvat in över 800 miljoner kronor. Motsvarande siffra för hela 2014 blev 840 miljoner kronor.

Mjukvaruföretaget inRiver står för en av de större kapitalanskaffningarna, som genom en investerargrupp med Verdane Capital i spetsen fick in över 80 miljoner kronor. Delar av summan kommer in i år, och resten under nästa. Industrifonden och Zobito, som investerade i bolaget under den föregående emissionen för två år sedan, deltog även i denna runda.

– Det finns mer kapital tillgängligt nu, det är uppenbart. Det finns gott om fonder som har mycket pengar, fler nu än när vi var ute 2012. Vår bild kan också bero på att vi är större som bolag och levererat stark tillväxt under ytterligare ett par år och därför får prata med fler aktörer, säger Johan Billgren, operativ chef för inRiver.

Pengarna från inRivers emission ska gå till att växa och ta större marknadsandelar, främst i USA.

Som Rapidus skrivit om tidigare drog skånska teknikbolag in över en miljard kronor genom börslistorna under 2014. Det är den högsta nyemissionssiffran på flera år. En genomgång av 2015 års första tre månader vittnade dessutom om att trenden fortsätter uppåt, då kapitalanskaffningen redan då var uppe i 44 procent av summan för helåret 2014.

Kartläggningen av regionens onoterade bolag, som går tillbaka till 2014, visar på en liknande trend och att fler bolag tagit in pengar i år. 2015 års emissioner fördelas hittills mellan 36 bolag, jämfört med 30 under hela 2014. Medelemissionen landade 2014 på 28 miljoner kronor, och under 2015 på drygt 23 miljoner kronor.

Bland årets stora emissioner i de privata bolagen märks BoneSupport som i april meddelade att de tar in 120 miljoner kronor. Medicinteknikföretaget fick därigenom en ny storägare i Tredje AP-fonden som gick in med nära hälften av beloppet. Alligator Bioscience har i år hunnit avsluta två investeringsrundor på totalt 72 miljoner kronor, där pengarna ska gå till fortsatt klinisk och preklinisk utveckling av företagets läkemedel. Orbital Systems, som nu ska fokusera på försäljning av sin energisnåla dusch, har under våren tagit in 40 miljoner kronor från bland annat Rosengård Invest och Kung Markattas tidigare vd Peter Engberg.

2014 års största kapitalresning gick till diodutvecklaren Glo (245 miljoner kronor) och skärmutvecklaren FlatFrog (130 miljoner kronor).

Hela listan över investeringar i skånska innovations- och teknikföretag hittar du här.
Hanna Sigeman

På samma sätt som börsbolagen tagit in rekordmycket pengar har också en mängd onoterade företag fyllt kassorna under årets första […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Farväl till Lundabolaget

    Combigenes miljardavtal med Spark Therapeutics sprack. Därefter lämnade bolaget Skåne. I början av året fick samtliga anställda, inklusive vd Peter Ekolind, gå – och nu kommer spiken i kistan när hela forskningsverksamheten avvecklas.

  • Aktietips inför sommaren

    Skånska aktier har som vanlig haft svårt att glädja sina ägare det senaste året. Det har varit många genomklappningar, men innebär det att det finns lågprisfynd att göra nu? Rapidus har tagit en koll på vad proffsen gör i vår region.

  • LU Ventures parerar tufft investeringsklimat

    Lunds universitets investeringsbolag, LU Ventures, växer trots ett tufft investeringsklimat. – Vi behöver göra exits för att överleva. Även det här året är tufft men sedan hoppas vi att det vänder, säger vd Christine Widstrand.

  • Fåhraeus ny storägare i Iconovo

    Fyndpris eller inte? Idag avslöjar Lundabolaget Icononvo att det är Christer Fåhraeus andra fond, FSG Fund II, som är ny storägare efter att aktien rasat i fyra års tid. I dag väljs Christer Fåhraeus in i styrelsen.

  • Airpark snor Aimo-chefen

    Helsingborgsbolaget Airpark genomför en försenad finansieringsrunda och gör samtidigt ett tungt nyförvärv från parkeringsjätten Aimo. Så här mycket fick bolaget in och det ska pengarna användas till.

  • Övertecknat i Iconovo

    Inhalatorföretaget Iconovo får in hela sin nyemission på 37 Mkr sedan den tecknats till mer än 100 procent. Men sparprogrammet på 40 procent av personalen består.

  • Dansk lågprisaktör utmanar svenska finansrådigare

    HC Andersen Capital har på kort tid blivit certified adviser åt en tredjedel av de danska bolagen på Nasdaq First North. Nu vill de göra om framgången i Sverige. Och konkurrensvapnet är lågpris.

  • Prolight räds inte sura investerare

    Medicinteknikföretaget Prolight i Lund utmanar det kärva investeringsklimatet inom life science och vill göra en nyemission på 100 Mkr, mer än hälften av sin värdering. – Det kostar att ta fram högteknologiska instrument, säger vd Ulf Bladin.

  • Djäkne Startup Studio säljer edtechbolag

    Malmöbaserade Djäkne Startup Studio säljer edtechbolaget Studybee. Köparen är en av Sveriges största skolportaler. – Vi påbörjade diskussioner om försäljningen av Studybee för ett halvår sen, säger Magnus Wide på Djäkne Startup Studio.