onsdag 22 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Swedencare vinnare i en positiv skånsk rapportflod

|  , , , , ,

Malmöbolaget Swedencare, som är en global koncern inom djurhälsa, fortsätter sin starka tillväxtresa. Rapporten som kom på onsdagen fick aktien att rusa. Och fler skånska rapporter togs emot positivt på börsen.

Nettoomsättningen för det tredje kvartalet i år uppgick till 713 miljoner kronor, jämfört med förra årets 641 Mkr, en ökning om 11 procent. Rörelseresultatet för perioden var 50 Mkr.

Bolagets huvudmarknad är i Nordamerika, som står för 59 procent av den totala omsättningen – men det är tillväxten i Europa som har varit ovanligt stark under året, där den organiska tillväxten varit 19 procent, skriver vd Håkan Lagerberg i rapporten. Han är fortsatt hoppfull om att siffrorna för helåret 2025 kommer att visa en tvåsiffrig tillväxt för koncernen.

Håkan Lagerberg

”Vi ser över samtliga våra marknader en oförändrad eller en något starkare marknad avseende intresse och köpbeteenden hos husdjursägarna. Detta beror troligtvis till stor del på att det segment vi verkar inom, högkvalitativa kosttillskott och dermatologiska produkter, fortsätter att locka till sig intresse från framförallt nya husdjursägare.” skriver bolagets vd Håkan Lagerberg i rapporten.

Han skriver vidare att bolaget styrelse är i slutfasen att fastställa nya finansiella mål för bolaget, vilka ska presenteras innan årsskiftet.

Aktien, som hittills i år varit ner 17 procent, sköt uppåt 20 procent som reaktion på kvartalsrapporten. Börsvärdet ligger på 5,3 miljarder kronor.

Haki Safety

Säkerhetsproduktsföretaget Haki Safety, som erbjuder lösningar för tillfälliga arbetsplatser inom en mängd olika sektorer, redovisar en tillväxtökning under det tredje kvartalet. Nettoomsättningen ökade med 14 procent till 288 Mkr – jämfört med 1 procent (253 Mkr) föregående år. Den ökade omsättningen tillskrivs huvudsakligen de förvärv och avyttringar som genomförts under de senaste åren. Den organiska tillväxten var 2 procent. Rörelseresultatet förbättrades och landade på 30 Mkr.

I januari förvärvade Haki Safety det svenska bolaget Trimtec och under Q3 genomförde bolaget en företrädesemission på ca 50 Mkr för att återbetala en brygglånefacilitet för detta förvärv. Emissionen tecknades till 104,3 procent.

Vd Sverker Lindberg skriver i kvartalsrapporten att bolagets utveckling varit stark, trots att marknaden generellt är avvaktande.

”Trots att händelser i omvärlden fortsatt innebär betydande osäkerhet för utvecklingen framöver ser vi sammantaget positivt på framtiden. Vi upplever en hög aktivitet i marknaden samtidigt som vår affärsidé med att erbjuda säkra arbetsförhållanden för alla som arbetar i krävande miljöer är

stark, och koncernen utvecklas väl med stöd av de senaste årens förvärv.”

Bolagets aktie steg på rapporten med 5 procent under förmiddagen. Börsvärdet är 664 Mkr.

Thule 

Fritidsbolaget Thule har sedan pandemipeaken kämpat för att hålla försäljningssiffrorna uppe. Vd Mattias Ankarberg beskriver marknaden som ”fortsatt tuff”, för bolagets försäljning. Omsättningen ökade dock med 7,9 procent under perioden och uppgick totalt till 2,5 miljarder kronor – mycket tack vare fjolårets förvärv, det australiensiska telefonhållarbolaget Quad Lock, som visar en tillväxt på 17 procent.

Rörelseresultatet förbättrades jämfört med förra året med 9,5 procent och uppgick till 453 Mkr, vilket motsvarar en marginal om 17,9 procent.

Mattias Ankarberg skriver i kvartalsrapporten att lanseringen av nya produkter bidragit till bolagets tillväxt, men att någon vändning på marknaden går ännu inte att skymta.

”Marknaden har ännu inte visat tecken på återhämtning, med fortsatt återhållsamma konsumenter och återförsäljare i både Europa och Nordamerika. Vårt val att lansera fler nya produkter tidigt på året har varit lyckosamt och under högsäsongen ökade vår organiska försäljning. Återförsäljarna är däremot fortsatt försiktiga och fyllde inte på lagernivåerna i slutet på säsongen, vilket hade en märkbar påverkan på tredje kvartalets omsättning. Våra nyaste produktkategorier hundtransport och bilbarnstolar fortsatte växa snabbt samtidigt som förvärvade Quad Lock adderade ny försäljning.”

Hittills i år är aktien ned 27 procent, men efter kvartalsrapporten steg den med 6 procent. Börsvärdet är strax under 27 miljarder kronor.

Arjo

Medicinteknikbolaget Arjos nettoomsättning uppgick under det tredje kvartalet till 2,6 Mkr, vilket var en minskning med 3,2 procent jämfört med förra året. Även rörelseresultatet (EBIT), minskade med 3,7 procent och uppgick till 152 Mkr.

Niclas Sjöswärd, tillförordnad vd, framhåller dock i rapporten att den organiska tillväxten var 3,8 procent. Han beskriver efterfrågan på Arjos produkter som fortsatt god, och framhåller särskilt Indien som en marknad där bolaget växt kraftigt under kvartalet. Även i Europa var

tillväxten övergripande god, bland annat i Frankrike och Tyskland – men negativ i Storbritannien.

”Vi har sedan tidigare ett antal pågående marknadsinitiativ och aktiviteter för att på kort sikt anpassa verksamheten efter rådande marknadssituation och vi fortsätter att följa utvecklingen framåt.” skriver Niclas Sjöswärd i rapporten.

Arjos styrelse har nyligen utsett Andréas Elgaard till ny vd. Han tillträder i januari 2026.

Bolagets rapport bedömdes som något svag och aktien, som hittills i år är ner 15 procent, sjönk med 2,7 procent. Börsvärdet är på 8,3 miljarder kronor.

Midsona

Hälsovårdsbolaget Midsona visar en minskad omsättning under det tredje kvartalet med 2,6 procent. Resultatet landar på noll. En av bolagets produktionsanläggningar för växtbaserade proteinalternativ i spanska Castellcir drabbades av en brand vilket har påverkat försäljningen negativt. Bolaget har estimerat att det kommer att medföra en förlorad försäljningseffekt på 75 Mkr på årsbasis.

Efter periodens slut har bolagets styrelse har beslutat om att initiera ett omstruktureringsprogram för att stärka konkurrenskraften. Programmet väntas kosta 15 Mkr, men därefter ska omstruktureringen innebära besparingar på cirka 20 Mkr per år.

Vd Henrik Hjalmarsson är alltjämt positiv när han ser på framtiden.

”Vi ser positiva signaler samtidigt som osäkerheten i omvärlden fortsatt påverkar konsumenternas köpvilja och fördröjer återhämtningen. Ett växande intresse för hållbara och hälsosamma livsmedel får genomslag i våra väletablerade varumärken. Det stärker oss i vår övertygelse om att vår strategiska agenda ger oss en bättre position för att driva uthållig försäljningstillväxt.” skriver han i rapporten.

Marknaden såg positivt på rapporten och aktien steg under morgonen med 6,3 procent. Börsvärdet ligger på 1,2 miljarder kronor.

Ependion

Industri-IT-företaget Ependion kan tacka förvärv för sin tillväxt i tredje kvartalet. Totalt ökade omsättningen med 10 procent, medan den organiska utvecklingen inte får en siffra utan bara anges som ”stabil”. Orderingången ökade med 11 procent där affärsenheten Westermo står för det mesta. Westermo utvecklar IT-system för tåg.

Rörelseresultatet ökade från 51 mkr till 63 Mkr i kvartalet, men ett minskat resultat från nio månader skvallrar om en tuff start på året.

”I en marknad som fortsatt präglades av osäkerhet och försiktighet redovisar Ependion ett klart förbättrat resultat och stärkta marginaler för det tredje kvartalet 2025. Det visar att våra affärsenheter har förmåga att balansera fokus på lönsamhet med framtidsinriktade satsningar för att stärka vårt erbjudande och flytta fram positionerna”, skriver vd Jenny Sjödahl i rapporten.

Julia Fryklund

Malmöbolaget Swedencare, som är en global koncern inom djurhälsa, fortsätter sin starka tillväxtresa. Rapporten som kom på onsdagen fick aktien att rusa. Och fler skånska rapporter togs emot positivt på börsen.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Rivstartar med storstädning

    ”Jag tittar inte på aktiekursen”. Det säger Kjell Groups nya vd Sandra Gadd i samband med sin första kvartalsrapport där hon rivstartar med en brutal nedskrivning som fick en redan nedtryckt aktie att falla ännu mer.

  • Björn Öste: ”Vi ger inte upp”

    Oatlygrundaren Björn Öste kommenterar nu konkursen i sitt investeringsbolag Aventure. Avgörande följdfrågor förblir dock fortsatt obesvarade. Vad betyder det till exempel att inte ge upp när uteblivet kapitaltillskott medför konkurs?


  • Upp och ned i rapporterna

    IT gick bra i tredje kvartalet medan fönster och dörrar gick sämre. Rapportperioden inleddes för skånsk del på tisdagen. Och ett bolag rusade med 25 procent på sin rapport.

  • Pälsklingar för miljarder

    Malmöbolaget Swedencare har i det tysta hakat på rätt trend – husdjursmarknaden. Vd Håkan Lagerberg vet varför människor lägger allt mer pengar på sina fyrfota vänner.

  • Rapporter från vecka 34

    Mattor och sportartiklar går bra, medan mode går trögt. Det framgår av de kvartalsrapporter som kom i förra veckan.

  • Sommarens raketer – och magplask

    Medan du legat i hängmattan har det skånska näringslivet fortsatt att rulla på med både spektakulära aktierusningar och konkurser. Vi har samlat ihop allt du behöver veta.

  • Hänt i vecka 31

    Vd-ruljangs och eftersläntrande kvartalsrapporter var det som dominerade det sommarstilla nyhetsflödet förra veckan. Bland annat vände Joel Eklunds ryggsäcksbolag USWE Sports till vinst, nästan.

  • Hänt i vecka 30

    Lite halvdana siffror rapporterades från Oatly, Swedencare och Alfa Laval i förra veckan. Men två av tre ser det som mellankvartal och räknar med att det tar sig under resten av året.

  • AAK och Mildef vinnare bland skånska rapporterna

    Det verkar räcka med att inte backa alltför mycket för att göra aktiemarknaden glad. Trots att de flesta rapporter visade upp obefintlig eller negativ tillväxt togs de emot ganska väl på börsen. Men ett bolag har det riktigt kämpigt.

  • Hänt i vecka 28

    En stjärnspäckad läkemedels-startup får in kapital. Ett annat life-science-bolagt ska avnoteras från börsen. Och nu har kvartalsrapporterna börjat trilla in. Rapidus redogör för de viktigaste skånska affärsnyheterna från veckan som gick.

  • Hänt i vecka 27

    Fastighetsbolagen Catena och Wihlborgs kom med rapporter, Prolight fick in sina 100 miljoner och två börs-vdar lämnar sina poster. Det är några av den gångna veckans nyheter.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.