torsdag 16 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Prolight räds inte sura investerare

|  
|  

Medicinteknikföretaget Prolight i Lund utmanar det kärva investeringsklimatet inom life science och vill göra en nyemission på 100 Mkr, mer än hälften av sin värdering. – Det är kostsamt att ta fram högteknologiska instrument, säger vd Ulf Bladin.

Prolight utvecklar utrustning för så kallad patientnära blodanalys, som är snabb och kan användas utanför laboratorier. Flera patent har kommit in nyligen och aktien blev den som gick bäst av alla skånska börsbolag under första kvartalet i år. Vilket Rapidus berättade om här.

Ulf Bladin.

Aktien stod då, i slutet av mars, i 65 öre. Nu vill bolaget resa 100 Mkr till kursen 20 öre. Aktien har alltså gått ned med cirka 70 procent, varav 40 procent skedde på torsdagen.

100 Mkr är en rejäl summa i förhållande till bolagets aktuella börsvärde på cirka 160 Mkr.

Emissionslikviden ska enligt bolaget räcka till valideringar och tillverkning av produkten fram till ett slutligt kliniskt prestandatest på akutmottagningar. För att genomföra prestandatestet kommer dock bolaget att söka ytterligare finansiering via ett partnerskap.

– Det är kostsamt att utveckla högteknologiska instrument, tester och inte minst att genomföra stora kliniska studier. Dessutom är tillverkningskostnaderna högre vid pilottillverkning. De faller efterhand vid serietillverkning, svarar Ulf Bladin på mail och fortsätter:

– Ju mer dokumentation och optimering av vårt system som vi kan ta fram inför den finala kliniska prestandastudien desto lägre blir risken för att framgångsrikt kunna genomföra studien på akutmottagningar vilket även ökar intresset för en framtida industriell aktör att ingå partnerskap. Samtidigt ökar värdet på bolaget signifikant.

Prolights testutrustning, vid namn Psyros, ska möjliggöra tidiga provsvarsresultat med laboratorieprecision redan när patienten undersöks första gången, till exempel på en akutmottagning. Detta adresserar ett stort och växande behov av snabb och träffsäker diagnostik, skriver bolaget.

Inga garanter

Det finns teckningsförbindelser för 13 Mkr av den aktuella emissionen och självförtroendet är det inget fel på, trots det kärva investeringsklimatet inom life science.

”Styrelsen har valt att genomföra företrädesemissionen utan att handla upp emissionsgarantier med externa garanter då bolaget bedömer att det finns ett starkt aktieägarstöd för att tillgodose kapitalbehovet”, skriver bolaget i ett pressmeddelande.

Prolight uppger att den globala marknaden för testutrustning med den enskilda biomarkören troponin, vilken är den som bolaget går in för, i fjol uppgick till cirka 1,6 miljarder dollar, mostsvarande cirka 15 miljarder kronor.

Gunnar Wrede

Medicinteknikföretaget Prolight i Lund utmanar det kärva investeringsklimatet inom life science och vill göra en nyemission på 100 Mkr, mer än hälften av sin värdering. – Det kostar att ta fram högteknologiska instrument, säger vd Ulf Bladin.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår


  • Resurs börsresa till ända

    På måndagen lämnade Resurs Holding in sin ansökan om avnotering från Stockholmsbörsen. En nioårig trist börsresa tar därmed slut och Resurs hamnar där banken började – hos Sibafamiljen.

  • Nytt investeringsbolag i Helsingborg letar startups

    Det bubblar i Helsingborg. Senast var det investerarnätverket Rydebäck Ventures med 20 miljoner i kassan som drog i gång, och nu ser Future Retail Ventures Skåne dagens ljus. Fonden letar nu efter sin första investering.

  • Hon tar över familjeimperiet

    Finansmarknadsdoldisen Jan Söderbergs familjeägda industrikoncern byter vd efter elva år. Ersättaren är en internrekrytering som närmast kommer från vd-posten i ett av de skånska dotterbolagen.

  • Cirkulärt möbelbolag får in halv miljard

    Den dansk-svenska möbeluthyraren Nornorm stänger en runda på motsvarande 550 miljoner kronor. Bolaget backas bland andra av Ikea och H&M-arvingen Karl-Johan Persson.

  • Nya pengar tittar på Skåne

    Monterro, riskkapitalbolaget som investerar i mjukvarubolag, har rest 19 miljarder kronor i två nya fonder. – Öresundsregionen har många intressanta bolag och flera av dem finns i vår tratt, säger vd Gustav Lagercrantz om de nya pengarna.

  • Skånska bolag på väg mot börsen

    Rapidus skrev nyligen om life science-bolagens tynande tillvaro på börsen och en begynnande avnoteringsvåg. Men det finns många andra bolag som tvärtom vill in på börsen. Rapidus listar ett dussin som vi känner till.

  • Pitchtävling på Minc

    På fredag blir det pitchtävling på Minc. Investerarnätverket Yeos Ventures, med affäsängeln Hjalmar Antonsson, bjuder in sex bolag och lovar 250 000 kronor till vinnaren.

  • Life science-bolag på reträtt från börsen

    Flera av Lunds life science-bolag verkar släppa hoppet om att börsen ska vara en plats för att locka riskkapital. Rapidus noterar nio avhopp från börsen under 2025. Prostalund, med huvudägaren Mats Alyhr, är det senaste exemplet.

  • ”Vissa borde inte ha kommit till börsen”

    I noteringsyran för ett par år sedan släpptes förhoppningsbolag som inte var redo in på listorna – och life science-sektorn är överrepresenterad. Det menar Aktiespararnas chefsjurist Sverre Linton. 

  • Hon är sommarens skånska emissionsdrottning

    Trots en skakig kapitalmarknad har entreprenörer från såväl life science som tech lockat investerare. Mest har Hansa Biopharma rest, med den nya vd:n Renee Aguiar Lucander. Rapidus har sammanställt sommarens nyemissioner.