måndag 17 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Skånska aktievinnare – och förlorare

|  
|  

Första halvåret 2024 har redan gått och då är det dags för en halvårsavstämning av de skånska börsbolagen. Åtta aktier har stigit med mer än 100 procent hittills i år, medan sex stycken har fallit med mer än 90 procent. Se här vilka.

De skånska aktierna har gjort riktigt bra ifrån sig under första halvåret, i alla fall på Nasdaqs huvudlista. Medan hela Stockholmsbörsen, OMXPI-index, stigit med 8 procent har de skånska large cap-bolagen stigit med 13 procent. Bäst har det gått för AAK som stigit med 38 procent, sämst för Hexpol som fallit med 3 procent.

På mid- och small cap har de skånska bolagen stigit med hela 22 procent där också första halvårets totalvinnare återfinns: Precise Biometrics med en uppgång på 234 procent.

Precise Biometrics i Lund utvecklar mjukvara för biometri som finger-, ansikts- och handavkänning och har haft det tufft. Aktien kommer från låga nivåer. Aktien stod i 1 krona i mars i år men har, som Rapidus redan uppmärksammat, tagit fart på vårkanten.

I en intervju i april sa vd Joakin Nydemark att ”en stor del av våra intäkter har varit kopplade till mobiltelefoner och där har det varit tufft på marknaden de senaste två åren. Dessutom sjönk våra försäljningsvolymer ganska drastiskt på grund av pandemin. Nu vänder marknaden för mobiltelefoner och kommer av allt att döma växa”.

I maj kom en rapport för det första kvartalet som gav stöd till Joakim Nydemarks optimism och lyfte aktien rejält.

Sämre har det gått för bolagen på First North och Spotlight. Medan index för First North är oförändrat och Spotlight har gått upp med 13 procent har de skånska bolagen på dessa listor som grupp fallit med nästan 11 procent.

Här finns dock tvåan bland vinnarna: Lundabolaget Serstech som säljer utrustning för avkänning och analys av kemikalier, till exempel knark och sprängmedel. Kunder är tull, polis och militär. Aktien har stigit med 205 procent hittills i år, men även här från mycket låga nivåer. Serstechs börsvärde är 357 Mkr.

Det geopolitiska läget spelar Serstech i händerna med ökat intresse från inte minst USA och Nato. Dock är det främst i Asien som Serstech hittills har försäljning.

Nu till det tråkiga. Sämst av alla skånska aktier hittills i år är medicinteknikbolaget Qlife Holding med en nedgång på 94 procent. Bolaget är i själva verket danskt men har säte i Helsingborg på grund av noteringen på svenska First North. Det danska dotterbolaget, där verksamheten sker, sattes i rekonstruktion i april i år.

Tvåa från botten är Cortus Energy med en nedgång på avrundade 94 procent, dock med några decimaler mindre än Qlife. Bolaget har säte i Stockholm, men har sin huvudsakliga verksamhet i Skåne med ett samarbete med Höganäs om förnybar energigas.

Skånska vinnaraktier, tio i topp, uppgång i procent, avrundat

Precise Biometrics234
Serstech205
Hamlet Biopharma186
Pila Pharma169
Ascelia Pharma145
Terranet120
Acarix109
Acucort102
Bioinvent98
Chosa Oncology95

Skånska förloraraktier, tio i topp, nedgång i procent

Qlife Holding93,97
Cortus Energy93,91
Duearity92,79
Scandion Oncology92,74
Diagonal Bio92,12
Spermosens90,43
Arcede Pharma89,01
Carbiotix89,00
Our Living84,81
Tendo83,50

Gunnar Wrede

Första halvåret 2024 har redan gått och då är det dags för en halvårsavstämning av de skånska börsbolagen. Åtta aktier har stigit med mer än 100 procent hittills i år, medan sex stycken har fallit med mer än 90 procent. Se här vilka.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.


  • Nytt bolag ska bygga bro över dödens dal

    Sedermera Corporate Finance och ängelnätverket Nordic Angels startar ett nytt gemensamt bolag för att överbrygga det nordiska tillväxtkapitalgapet. Partnerskapet ska länka samman två delar av marknaden som sällan samarbetar nära.

  • Ljusare för Spotlight Group men avyttringarna fortsätter

    Den pressade aktiehandelsplattformen Spotlight Market växte under det tredje kvartalet, men vågar inte ropa hej än. — Det är fortsatt tufft för våra kunder, säger vd Peter Gönczi.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • ”Ännu ett skitkvartal”

    ”Det känns som att jag skrivit samma vd-ord flera kvartal i rad nu, att nu är det dåligt men snart blir det bätrre”. Det säger Oscar Ahlgren, vd för finansrådgivaren Västra Hamnen Corporate Finance. Vändningen låter helt enkelt dröja på sig.

  • Resurs börsresa till ända

    På måndagen lämnade Resurs Holding in sin ansökan om avnotering från Stockholmsbörsen. En nioårig trist börsresa tar därmed slut och Resurs hamnar där banken började – hos Sibafamiljen.

  • Nytt investeringsbolag i Helsingborg letar startups

    Det bubblar i Helsingborg. Senast var det investerarnätverket Rydebäck Ventures med 20 miljoner i kassan som drog i gång, och nu ser Future Retail Ventures Skåne dagens ljus. Fonden letar nu efter sin första investering.

  • Hon tar över familjeimperiet

    Finansmarknadsdoldisen Jan Söderbergs familjeägda industrikoncern byter vd efter elva år. Ersättaren är en internrekrytering som närmast kommer från vd-posten i ett av de skånska dotterbolagen.

  • Cirkulärt möbelbolag får in halv miljard

    Den dansk-svenska möbeluthyraren Nornorm stänger en runda på motsvarande 550 miljoner kronor. Bolaget backas bland andra av Ikea och H&M-arvingen Karl-Johan Persson.

  • Nya pengar tittar på Skåne

    Monterro, riskkapitalbolaget som investerar i mjukvarubolag, har rest 19 miljarder kronor i två nya fonder. – Öresundsregionen har många intressanta bolag och flera av dem finns i vår tratt, säger vd Gustav Lagercrantz om de nya pengarna.

  • Glädjeskutt för Precise-aktien

    Precise Biometrics fick se aktiekursen studsa upp 20 procent på måndagsförmiddagen. Det skedde efter att bolaget gått ut med ett nytt partnerskap med den amerikanska säkerhetsjätten Avigilon.