tisdag 1 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Acconeer ber om 150 miljoner

|  
|  

Radarsensorbolaget Acconeer i Malmö fortsätter att blöda kapital och har därför beslutat om en fullt garanterad företrädesemission om cirka 150 miljoner kronor.

Acconeers radarsensorer används i bilar och Malmöbolaget fick nyligen sin i särklass största order hittills, från japanska Nexty Electronics – en distributör inom den japanska bilbranschen. Nu genomför Acconeer en företrädesemission om 150 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader.

– Bakgrunden till företrädesemissionen är en kombination av utveckling och att komma i fas med befintliga beställningar och öka försäljningen. Samtidigt vill vi passa på att bli av med våra skulder, säger Acconeers vd Lars Lindell.

Acconeer avser alltså att använda emissionslikviden till forskning och utveckling, särskilt avseende färdigställandet av bolagets nästa generation av radarsensorer, samt övriga företagsändamål som ökad försäljning.

Syftet är också att återbetala lån till Buntel och Exelity om drygt 30 miljoner kronor, samt en återbetalning till Skatteverket på omkring 15 miljoner kronor relaterat till tillfälligt betalningsanstånd.

Företrädesemissionen är sedan tidigare täckt av en kombination av teckningsförbindelser och garantiåtaganden. Därtill har Acconeers största aktieägare BGA Invest ingått en teckningsförbindelse om 10 miljoner kronor. Även styrelseordförande Thomas Rex och vd Lars Lindell har ingått teckningsförbindelser.

Acconeer omsatte 35,5 Mkr 2023. Förra årets resultat blev minus 46,5 Mkr. I skrivande stund har aktien backat med 82 procent på ett år.

Martin Linderoth

Radarsensorbolaget Acconeer i Malmö fortsätter att blöda och har därför beslutat om en företrädesemission på 150 miljoner kronor.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Hologrambolaget vill ha 50 Mkr

    Teknologibolaget Realfiction Holding vill göra en företrädesemission på 50 miljoner kronor före kostnader. Pengarna ska användas till låneavbetalningar och till kommersiella aktiviteter kring bolagets 3D-hologram. 

  • Zaplox tappar vd:n: “Det är ett hårt slag”

    Lundabolaget Zaplox vd Tess Mattisson har sagt upp sig. Nu söker bolaget en ”liknande profil” som hennes ersättare. Det här ska Tess Mattisson göra istället.

  • Blandat utfall när teknikbolag fyller på kassan

    Två av regionens teknikbolag har stängt finansieringsrundor i 50-miljonersklassen. Men där Acconeers nyemission var fulltecknad på förhand fick Obducat nöja sig med betydligt mindre.

  • Precise tar in M&A-kompetens

    Precise Biometrics i Lund föreslår en specialist på strategiska företagsaffärer till styrelsen. Vd Joakim Nydemark förnekar dock att det ligger en ny agenda bakom rekryteringen.

  • Nytt stödnätverk för elekronikföretag

    Opentech, tidigare med namnet Mobile Heights, i Lund går i spetsen för en ny stödsatsning för små och medelstora elektronikföretag. – Vi vill hjälpa dem ut internationellt, säger Opentechs vd Ola Svedin.

  • Precise ser ljuset

    Efter sju svåra år och åtta bedrövelser ser Lundabolaget Precise Biometrics ut att gå mot vinst och positivt kassaflöde. – Riktningen ser mycket bra ut, säger vd Joakim Nydemark.

  • Yubicos stickor säljer som smör

    Yubico, med medgrundaren Stina Ehrensvärd från Lund, ökade både försäljning och lönsamhet rejält i tredje kvartalet. Men vad hände med aktien?

  • Freedrum i konkurs

    Malmöbaserade Freedrum Studios ansökan om förlängd rekonstruktion gick inte igenom. Bolaget har försatts i konkurs. Det här händer nu.