söndag 3 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Hövding sätter emot

|  
|  

Cykelhjälmsföretaget Hövding motsätter sig konsumentverkets säljförbud med en utredning som visar att krockkudde-kragen uppfyller gällande säkerhetskrav.

Hövding lade på fredagen ut ett pressmeddelande med budskapet att det statliga forskningsinstitutet RISE har gjort en oberoende utredning av den testmetod som använts vid certifiering av huvudskyddet Hövding 3.

I utredningen bemöter RISE de anmärkningar som Konsumentverket tidigare har riktat mot huvudskyddet. Slutsatsen av utredningen är att RISE – i motsats till Konsumentverket – anser att Hövdings testmetod uppfyller gällande säkerhetskrav.

Hövding meddelar vidare att RISE har utfört en oberoende utredning av den testmetod som innefattar omfattande säkerhetstester och som huvudskyddet Hövding 3 har certifierats enligt.

RISE slår fast att testmetoden uppfyller samtliga tillämpliga grundläggande hälso- och säkerhetskrav. RISE uppfattning är bland annat att inga av de hastigheter som används i testmetoden är för låga, något som Konsumentverket påstår.

Det var för knappt en månad sedan som Konsumentverket fattade beslut om ett tillfälligt säljförbud av Hövding 3 i Sverige eftersom myndigheten satte frågetecken för produktens säkerhetsnivå. En nyhet som spreds i alla medier. Hövding har överklagat myndighetens beslut till förvaltningsrätten.

Ägare till Hövding är Tepe-arvtagaren Joel Eklund via sitt investeringsbolag Fosielund.

Gunnar Wrede

Cykelhjälmsföretaget Hövding motsätter sig konsumentverket säljförbud med en utredning som visar att krockkudde-kragen uppfyller gällande säkerhetskrav.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Inwido – fönstret ännu bara på glänt

    Fönster- och dörrtillverkaren Inwido har minst sagt ambitiösa tillväxtmål. På mindre än fem år ska bolaget dubbla omsättningen till 20 miljarder kronor. Inte alls omöjligt om man frågar bolagets tävlingsinriktade vd Fredrik Meuller, trots en medioker kvartalsrapport som kom på måndagen.

  • Skånska högutdelare – så mycket delar de ut

    Vår och sommar är utdelningstider. Rapidus har tittat igenom 1 000 onoterade skånska företag och hittat högutdelarna, och vilken familj som får mest.

  • Mikrodust redo att skala upp: “Dubblar omsättningen i år”

    Med ny vd, ny strategi och flera färska affärer ska Mikrodust från Lund snabbt komma tillbaka från negativ tillväxt, och gå ännu längre. — På 3 till 4 år ska vi vara över 100 miljoner, säger vd Jonas Wackerfeldt.

  • Nytt superår för Tepe

    Joel Eklunds tandborstbolag Tepe ser ut att verka helt utanför de konjunktursvängningar som de flesta andra lever med. Rapidus har tagit en titt på bolagets årsredovisning för 2024 och förbluffas återigen av siffrorna.

  • Nordamps på väg mot marknaden

    Halvledarföretaget Nordamps i Lund tar ett steg närmare marknaden med en nyemission där befintliga ägare står för pengarna. Men till hösten behövs en större summa för att komma hela vägen. – Nu ska vi rikta oss till kapitalmarknaden, säger vd Jan Andersson.

  • Xenergic når ”stor milstolpe”

    Lundabolaget Xenergics energisnåla minneskretsar finns nu för första gången i massproduktion hos kund. Enligt vd Anders Berglund är det en stor milstolpe som inte bara ger intäkter utan också nya kunder och investerare.

  • Bona – ”USA:s tullar kan påverka oss”

    Malmöföretaget Bona, med vd Kerstin Lindell i spetsen, redovisar stagnerad tillväxt för 2024. En dämpad konjunktur känns av och en stor verksamhet i USA kan komma att påverkas av tullar.

  • Obducats vd får gå

    Lundabaserade Obducats ansträngda finanser tar ut sin rätt. Patrik Lundström som varit vd i mer än 25 år får gå. Bolaget ska gå in i en ”ny fas” och ersätter honom med en styrelsemedlem som varit med lika länge.

  • Tandborstfamiljens sportföretag växer

    Förra året passerade Tepe-Joel Eklunds USWE Sports hundramiljonersvallen och i år ökar försäljningen ytterligare. Däremot dubblar ryggsäcksbolaget förlusten jämfört med föregående räkenskapsår. Trots det jublar marknaden.

  • Joel Eklund till Trianons styrelse

    Tepe-arvtagaren Joel Eklund tar plats i fastighetsbolaget Trianons styrelse. Det blir den femte styrelsen som han sätter sig i, förutom Tepe. Trianon kom även på tisdagen med en bra rapport, men aktiemarknaden verkar inte vilja ha fastigheter just nu.