torsdag 18 september 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Active Biotech kämpar vidare

|  
|  

Active Biotech hade knappt 6 miljoner kronor i kassan vid utgången av september. Nu ska bolaget genomföra en företrädesemission om 51 miljoner kronor.

Nyemissionen omfattas av tecknings- och garantiåtaganden om cirka 28 miljoner kronor från ägarna M.G.A. Holding, Peter Thelin privat och via Sjuenda Holding samt Tredje- och Fjärde AP-fonderna.

– I nuläget är en företrädesemission den bästa möjligheten för oss att finansiera verksamheten. Vi fortsätter att utvärdera olika finansieringsmöjligheter – för ett litet bioteknikföretag som vårt är detta en ständigt pågående process. Marknadsklimatet är pressat just nu men vi har bra huvudägare som varit med oss länge genom många finansieringsrundor, säger bolagets vd Helén Tuvesson och fortsätter:

– Pengarna räcker för vår verksamhet under hela 2024.

Active Biotechs läkemedelskandidater tasquinimod och laquinimod var tidigare utlicensierade till två stora läkemedelsbolag, då som behandling av sjukdomarna prostatacancer respektive multipel skleros, MS. Bolagen valde dock att inte gå vidare efter
fas 3-studierna och Active Biotech fick tillbaka rättigheterna.

– Det har plöjts ner stora summor pengar – det handlar om över 1 miljard kronor per projekt. Båda läkemedelskandidaterna visade effekt i fas 3-studierna, men inte tillräckligt god effekt i de aktuella indikationerna. Nu äger vi jättestora datapaket från kliniska studier som efter genomgång gjorde att vi bestämde oss för att fortsätta utveckla projekten – men för andra indikationer där vi bedömer det är bättre chans att lyckas, säger Helén Tuvesson.

Nu har Active Biotech tre projekt. Det är huvudprojektet tasquinimod som nu utvecklas för olika typer av blodcancer, laquinimod mot inflammatoriska ögonsjukdomar samt naptumomab, en immunterapi för lungcancer och solida tumörer. Naptumomab är utlicensierat till ett läkemedelsföretag, NeoTX, som finansierar utvecklingsarbetet.

– Vårt fokus är i nuläget tasquinimod för den ovanliga blodcancern myelofibros, där vi planerar att starta två fas 2-studier under 2024. När det gäller laquinimod-projektet har vi fått bra resultat från fas 1-studien och har beslutat att inte starta den kliniska fas 2-studien förrän vi har ett partnerskap på plats.

Bolaget startade på 1980-talet och har sedan dess gått igenom ägarbyten, omstöpningar och nedskärningar. Det finns i Lund, har åtta anställda och ett antal konsulter.

Elisabet Ottosson

Active Biotech hade knappt 6 miljoner kronor i kassan vid utgången av september. Nu ska bolaget genomföra en företrädesemission om 51 miljoner kronor.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • “Arbetsmarknaden är nyckeln till allt”

    Det kvittar om du pratar om Skånes behov av infrastruktur eller energi. Dess påverkan på arbetsmarknaden är det som gör frågorna intressanta för politiker. Det sa Johan Eklund, ny vd för Sydsvenska Handelskammaren på Rapidus och Danske Banks nätverksträff.

  • Stor igenkänning i skånska utmaningar

    Infrastruktur, elpriser och arbetsmarknad. Efter att Johan Eklund berättat för Rapidus publik vilka frågor han prioriterar att driva mot den beslutsfattande politiken var samtalen bland deltagarna i full gång. 

  • ”Näringslivet måste kliva in”

    ,
    Kommuner överallt är rätt dåliga på att stimulera näringslivet. Men även företagen har blivit för passiva när det gäller gemensamma framtidssatsningar. Det säger Göran Hellström, företagsprofil i Helsingborg.

  • Pitchtävling på Minc

    På fredag blir det pitchtävling på Minc. Investerarnätverket Yeos Ventures, med affäsängeln Hjalmar Antonsson, bjuder in sex bolag och lovar 250 000 kronor till vinnaren.


  • Lunds life science brände 1 miljard

    Den samlade förlusten var nästan 1 miljard kronor under första halvåret. Rapidus har gått igenom Lunds 49 börsnoterade life science-bolag och noterar att bara sex av dem går med vinst. Se hela listan här.

  • Bioglan växlar upp produktion

    Läkemedelsbolaget Bioglan i Malmö går från klarhet till klarhet. Tillväxten pekar stadigt uppåt och volymerna ökar. Nu siktar vd Simon Björklund på att dubbla fjolårets rekordomsättning.

  • Danskt vaccinbolag blir svensk-brittiskt

    Det svenska rikskapitalbolaget Nordic Capital och det brittiska Permira lägger ett bud på Bavarian Nordic. Affären värderar det danska bolaget till 28,5 miljarder kronor.

  • Cantargia i superaffär – med bismak

    Läkemedelsbolaget Cantargia i Lund säljer ett forskningsprogram till japaner och kan som mest få in mer än 6 miljarder kronor på affären. Samtidigt kom resultat från bolagets toppkandidat som var en besvikelse.

  • Från 40 miljoner till 40 miljarder

    Sedan Fredrik Tiberg klev in som vd för Camurus har bolagets värdering gått från 40 miljoner till 40 miljarder kronor. Rapidus träffar honom på huvudkontoret i Lund för att höra om vägen dit och planerna framåt.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Cantargias antikropp i amerikanskt snabbspår

    Cantargias läkemedelskandidat nadunolimab har fått Fast Track-status i USA. Det fick aktien att ta ett litet glädjeskutt.

  • Miljonregn över cancerbolaget

    Medtech-bolaget Reccan ingår i ett konsortium som fått motsvarande 153 miljoner kronor av EU för att genomföra ett stort projekt inom pankreascancer. – Det här betyder mer än bara pengarna, säger vd Anna Brodén.

  • Camurus miljardavtal öppnar för mer

    Camurus i Lund, med vd Fredrik Tiberg, aktierusar efter att ha ingått avtal med den amerikanska jätten Eli Lilly. I potten ligger 8 miljarder kronor i ersättningar, och det kan bli ännu mer. – Det här öppnar för liknande avtal inom andra områden.

  • Synact Pharma tar in nya pengar – igen

    Synact Pharma stärker finanserna genom en riktad nyemission och ett lånelöfte från den amerikanska storägaren. Det är den tredje större nyemissionen som lundabolaget genomför på två år.