måndag 15 september 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Brakförlust för Ecolean

|  
|  

Det Rausingägda Helsingborgsföretaget Ecolean redovisade en rekordförlust på över 1 miljard för 2022. Med en ny strategi siktar bolaget på lönsamhet, men först inom fem år.

Ecolean (grundat 1996) tillverkar förpackningsmaterial, förpackningar och fyllningsmaskiner till livsmedelsindustrin. Ecolean ägs av bolaget Svea Sàrl i Luxemburg. Svea Sàrl är i sin tur ägt av en stiftelse där delar av den före detta Tetra Pak-familjen, med Hans Rausings son Hans Kristian Rausing i spetsen, är beneficiärer.

Huvudkontoret ligger i Helsingborg där även en av produktionsanläggningarna finns, de två andra finns i Kina och Pakistan. Ecolean är verksamt i mer än 30 länder. I styrelsen sitter bland andra förre Volvochefen Leif Johansson, tills nyligen även den tidigare Ratoschefen Arne Karlsson, som är styrelseproffs i bland annat Bonniers och danska AP Møller.

Bolaget växte stadigt fram till 2018 även om det blev förluster på över 100 Mkr per år. Sedan kom pandemin och ovanpå det Ryssland.

– Ecolean påverkades signifikant av Rysslands invasion av Ukraina, vilken vi fördömer. Det ledde till beslutet att avyttra den ryska verksamheten, säger Marie Samuelsson som tillträdde som vd den 1 juni 2022.

Av bokslutet för 2022, som Rapidus tagit del av, framgår att omsättningen ökade något till 1.047 Mkr (975 Mkr 2021) men förlusten före skatt blev hela 1.017 Mkr (-180 Mkr).

Den planerade försäljningstillväxten på Ecoleans största marknader Kina och Vietnam uteblev till följd av fortsatta lokala pandemirestriktioner. En tilltagande instabil situation i Pakistan hade stor påverkan på resultatet för 2022.

Sett till volym utgör Ecoleans asiatiska marknader den avsevärt största delen, medan Ryssland stod för cirka 15 procent.

– Pandemirestriktionerna var påtagliga under hela 2022 och till viss del fortfarande in i 2023. Till följd av denna nya geopolitiska och ekonomiska verklighet, har Ecolean vidtagit en rad åtgärder under året. Vi har anpassat vår organisationsstruktur och vårt sätt att arbeta samt utfört en rad nedskrivningar av våra lager, säger Marie Samuelsson, och fortsätter:

– Vi ser en positiv trend, om än svag, av att pandemieffekterna börjat mattas av på dessa marknader, men konsumtionsmönstren har inte fullt återställts till hur det var före pandemin. Till exempel har portionsförpackningarna, som konsumenterna köper on-the-go, inte kommit tillbaka på samma nivåer volymmässigt.

Ecolean påverkades även av väsentligt ökade kostnader, drivet av råmaterialpriser, som har stabiliserats på en hög nivå.

Tidigare i våras varslades personal i Helsingborg om uppsägning. I slutändan fick 20 personer gå, vilket utgör cirka 10 procent av Ecoleans personalstyrka i Sverige. Men det kan bli nyanställningar framöver.

– När vi nu agerar på vår nya affärsstrategi behövs nyrekryteringar inom vissa, nya områden och denna kompetensomställning är inledd, säger Marie Samuelsson.

– I den tidigare strategin gick Ecolean brett, och i efterhand kan vi se att Ecolean borde ha gått mot lönsam tillväxt tidigare. Förpackningstillväxt kommer från volym, men måste också vara lönsam.

Förra året startades dotterbolag i Kazakstan (eftersom det ryska dotterbolaget tidigare skötte försäljning i landet) och Vietnam.

– I vår nya strategi, som togs fram under hösten 2022, fokuserar vi på ett färre antal marknader och bygger alla framtida investeringar på positiv avkastning. Vår plan är att nå lönsamhet inom den närmsta femårsperioden. 2023 har börjat i en positiv anda, vilket är väldigt roligt.

Blev ditt första år som du väntade dig?

– Det var svårt att förutse effekterna av covid 19-pandemin eller Rysslands invasion av Ukraina. Förutom detta har vi nu hög inflation och en instabil situation i Pakistan. Så den sammantagna bilden är att mitt första år som vd för Ecolean har varit både utmanande och utvecklande. Visst skiljer det sig från vad jag förväntat mig; det tror jag att alla som tillträtt nya vd-jobb det senaste åren kan vittna om, säger Marie Samuelsson.

Sölve Dahlgren

Sölve Dahlgren är Rapidus nya reporter i Helsingborg. Har du ett nyhetstips om något som rör sig i nordvästra Skåne? Hör av dig till: solve.dahlgren@rapidus.se

Det Rausingägda Helsingborgsföretaget Ecolean redovisade en rekordförlust för 2022. Med en ny strategi siktar vd Marie Samuelsson på lönsamhet, men först inom fem år.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Dyr nyemission i Beammwave

    En försäkring är ibland dyr men nödvändig. Så resonerar Beammwaves vd Stefan Svedberg sedan hans bolag tecknat dyra garantier men sedan fått se sin nyemission så övertecknad att det blev ytterligare en runda.

  • Ljus i tunneln för Brainlit

    Bluetooth-uppfinnaren Tord Wingren siktar på att fördubbla försäljningen av smarta ljussystem i år. – Det har tagit tid att lära oss hur vi ska jobba med försäljning, men nu har vi fått till det, säger han.

  • Inwido – fönstret ännu bara på glänt

    Fönster- och dörrtillverkaren Inwido har minst sagt ambitiösa tillväxtmål. På mindre än fem år ska bolaget dubbla omsättningen till 20 miljarder kronor. Inte alls omöjligt om man frågar bolagets tävlingsinriktade vd Fredrik Meuller, trots en medioker kvartalsrapport som kom på måndagen.

  • Mikrodust redo att skala upp: “Dubblar omsättningen i år”

    Med ny vd, ny strategi och flera färska affärer ska Mikrodust från Lund snabbt komma tillbaka från negativ tillväxt, och gå ännu längre. — På 3 till 4 år ska vi vara över 100 miljoner, säger vd Jonas Wackerfeldt.

  • Nytt superår för Tepe

    Joel Eklunds tandborstbolag Tepe ser ut att verka helt utanför de konjunktursvängningar som de flesta andra lever med. Rapidus har tagit en titt på bolagets årsredovisning för 2024 och förbluffas återigen av siffrorna.

  • Nordamps på väg mot marknaden

    Halvledarföretaget Nordamps i Lund tar ett steg närmare marknaden med en nyemission där befintliga ägare står för pengarna. Men till hösten behövs en större summa för att komma hela vägen. – Nu ska vi rikta oss till kapitalmarknaden, säger vd Jan Andersson.

  • Xenergic når ”stor milstolpe”

    Lundabolaget Xenergics energisnåla minneskretsar finns nu för första gången i massproduktion hos kund. Enligt vd Anders Berglund är det en stor milstolpe som inte bara ger intäkter utan också nya kunder och investerare.

  • Bona – ”USA:s tullar kan påverka oss”

    Malmöföretaget Bona, med vd Kerstin Lindell i spetsen, redovisar stagnerad tillväxt för 2024. En dämpad konjunktur känns av och en stor verksamhet i USA kan komma att påverkas av tullar.

  • Obducats vd får gå

    Lundabaserade Obducats ansträngda finanser tar ut sin rätt. Patrik Lundström som varit vd i mer än 25 år får gå. Bolaget ska gå in i en ”ny fas” och ersätter honom med en styrelsemedlem som varit med lika länge.

  • Starkt Beijer Ref trots kyliga tider

    Värme- och kylgrossisten Beijer Ref visar en stark tillväxt i både omsättning och resultat för det första kvartalet 2025. Aktien sticker på börsen efter torsdagens rapport.