fredag 12 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Amniotics får EU-patent

|  
|  

Det finansiellt pressade Lundabolaget Amniotics, som utvecklar läkemedel baserat på stamceller från fostervatten, beviljas patent i EU.

Patentet gäller ”centrala aspekter av bolagets teknologiplattform, vilket inkluderar produktkandidaten PulmoStem”, skriver bolaget i ett pressmeddelande. Beviljandet innebär exklusiva kommersiella rättigheter i EU åtminstone fram till 2040.

”Detta EU-patent är ett starkt tillskott till Amniotics patentportfölj då det täcker fundamentala nyckelteknologier”, skriver vd Marcus Larsson i pressmeddelandet.

PulmoStem är en läkemedelskandidat mot KOL, Covid-19 samt andra luftvägsvirus.

Amniotics är noterat på First North och sedan 2021 har aktievärdet i stort sett raderats. Hela bolaget värderas i dag till 9 miljoner kronor. Aktiemarknaden var försiktigt positiv till nyheten om EU-patentet och lyfte aktien med mellan 5 och 10 procent på torsdagsförmiddagen.

Det finansiellt pressade Lundabolaget Amniotics beviljas patent i EU.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår