fredag 14 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Pinmeto skalar upp – men vinsten får vänta

|  
|  

Malmöbolaget Pinmeto siktar på en 50-procentig tillväxt i år. Men att gå med vinst är inte en prioritet, i alla fall inte de närmaste åren.

Pinmeto, årets Rapidusföretag 2019, är ett saas-bolag vars tjänst placerar organisationer och företag i karttjänster. Den senaste tidens ökning beror främst på en stark tillväxt inom den offentliga sektorn i Norden. Bolaget har nu över 100 anställda och 80 miljoner kronor i omsättning.

– Vi kommer att klara 50 procents tillväxt i år, jämfört med förra året. Vi är i en klassisk uppskalningsfas men har inte bränt så mycket pengar, säger Daniel Melkersson, medgrundare till Pinmeto.

Pengarna han syftar på är den emissionsrunda som Pinmeto genomförde i slutet av 2020 där de tog in 20 miljoner kronor från nya och befintliga investerare. Anledningen var att fylla på fickorna när pandemins effekter oroade. Men effekterna uteblev och bolaget har fortsatt att växa.

Pinmeto har huvudkontor i Malmö. En fjärdedel av de anställda finns i polska Gdansk och utöver det har bolaget säljkontor i Stockholm, Portugal, Spanien, England, Finland, Norge, Danmark, Polen och Rumänien.

Investerare i Pinmeto är bland andra Lars Wingefors från Embracer group som agerat affärsängel sedan starten. Även Spintop Ventures, Cloud Capital och H&M har investerat i bolaget.

– Vi får propåer varje vecka från investerare och även amerikanska bolag. Klart att det är smickrande att många vill investera. Men vill vi investera mer i framtiden ser vi ingen anledning att gå över ån efter vatten, säger Daniel Melkersson.

Fokus för Pinmeto den närmaste tiden är fortsatt expansion.

– Vi har inga ambitioner att gå med vinst de närmaste tre åren. Däremot kommer vi att vara smarta med pengarna, det är inte tillväxt till varje pris som helst, säger Daniel Melkersson.

Mette Carlbom

Malmöbolaget Pinmeto siktar på en 50-procentig tillväxt i år. Men att gå med vinst är inte en prioritet, i alla […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • 34:orna 2025 – hela listan

    Rapidus hyllar ungt entreprenörskap genom att årligen lista 34 av Skånes hetaste bolag – alla med entreprenörer som är max 34 år. Ikväll koras årets topp fem – här är hela listan.

  • Svenska modellen gynnar 34:orna

    Sverige har varit utdömt som investeringsland på senare år. Men 34:orna kan skatta sig lyckliga att de befinner sig just här. Vi sitter på en unik, men förbisedd, konkurrensfördel jämfört med övriga Europa, skriver Jan Dahlqvist.

  • Nytt bolag ska bygga bro över dödens dal

    Sedermera Corporate Finance och ängelnätverket Nordic Angels startar ett nytt gemensamt bolag för att överbrygga det nordiska tillväxtkapitalgapet. Partnerskapet ska länka samman två delar av marknaden som sällan samarbetar nära.


  • Vd-byte på Lime

    Det vankas vd-byte på Lime Technologies när Nils Olsson slutar efter nästan 20 år i bolaget. — Det är helt odramatiskt, säger Nils Olsson till Rapidus.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.

  • Glädjeskutt för Precise-aktien

    Precise Biometrics fick se aktiekursen studsa upp 20 procent på måndagsförmiddagen. Det skedde efter att bolaget gått ut med ett nytt partnerskap med den amerikanska säkerhetsjätten Avigilon.

  • Brödernas affärsidé: hemsidor för funktionsnedsatta

    Bröderna bakom telefonitjänsten T-meeting vill göra hemsidor tillgängliga för alla. Med det nystartade bolaget Easeaccess24 lanserar de en lösning för EU:s tillgänglighetskrav.

  • Första året med vinst för Pinmeto

    Saas-bolaget Pinmeto visade 2024 för första gången vinst på sista raden. Nu satsar på bolaget på att utvidga med nya geografiska marknader och samtidigt växa i Malmö.