måndag 30 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

LU Holding gör rekordbokslut

|  
|  

Lunds universitets holdingbolag gjorde 2022 resultatmässigt sitt bästa år hittills. Nu finns nya pengar att investera i forskningsbolag.

LU Holding sålde aktier för 29 miljoner kronor, där merparten utgjordes av betalning för aktier i samband med att det amerikanska bolaget Micro Focus förvärvade Lundabaserade Debricked.

IT-säkerhetsbolaget Debricked har bland annat utvecklat produkten Select, som fungerar som en slags sökmotor och används av mjukvaruutvecklare för att hitta sårbarheter i källkod.

– Vår tidigare toppnotering var 2017 då vi avyttrade aktier för strax under 25 miljoner kronor. Nu är vi starkare än någonsin för att kunna investera i avknoppade bolag från Lunds universitets forskning. I snitt brukar vi investera i mellan sex och åtta nya bolag per år, säger Christine Widstrand, vd för LU Holding.

LU Holding har ett 60-tal bolag i portföljen och investerar främst i tidiga bolag inom teknik och life science. Årsbokslutet 2022 omfattar även försäljning av aktier i det noterade bolaget Veg of Lund, samt investeringar för 11 miljoner kronor, bland annat i de fyra nya portföljbolagen Mxwaves, Inceptron, Quritis och Trackpaw Scientific.

Elisabet Ottosson

Lunds universitets holdingbolag gjorde 2022 resultatmässigt sitt bästa år hittills. Nu finns nya pengar att investera i forskningsbolag. LU Holding […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.