fredag 14 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Positivt från Alligator och Cyxone

De båda läkemedels- och biotechbolagen Alligator och Cyxone lyfte på börsen i dag på måndagen, sedan båda släppt pressmeddelanden med positiva nyheter.

Cyxone finns i Malmö och utvecklar behandlingar mot autoimmuna sjukdomar. Bolaget meddelade efter börsens stängning på fredagen att bolaget fått besked av det amerikanska patentverket om ett preliminärt godkännande. Det gäller en patentansökan för substansen Rabeximod mot svår ledgångsreumatism. Efter definitivt godkännande kommer patentet att gälla till år 2042.

Cyxones aktie, noterad på Frist North, steg med 28 procent på måndagmorgonen.

Alligator Bioscience i Lund steg inledningsvis med 10 procent på måndagen. Det efter nyheten att bolaget erhållit ett godkännande från den amerikanska läkemedelsmyndigheten FDA att inleda en klinisk fas 2-studie med kandidaten mitazalab hos patienter med urinblåsecancer.

– Detta godkännande möjliggör för oss att fortsätta den kliniska utvecklingen av vår nyckelkandidat mitazalimab i ytterligare en indikation, urinblåsecancer, skriver vd Søren Bregenholt i ett pressmeddelande.

Alligator bedriver sedan tidigare en fas 2-studie med mitazalab mot bukspottskörtelcancer.

Trots måndagens uppgångar står de båda aktierna långt under de nivåer som gällde för ett par år sedan.

De båda läkemedels- och biotechbolagen Alligator och Cyxone lyfte på börsen i dag på måndagen, sedan båda släppt pressmeddelanden med […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • 34:orna 2025 – hela listan

    Rapidus hyllar ungt entreprenörskap genom att årligen lista 34 av Skånes hetaste bolag – alla med entreprenörer som är max 34 år. Ikväll koras årets topp fem – här är hela listan.

  • Svenska modellen gynnar 34:orna

    Sverige har varit utdömt som investeringsland på senare år. Men 34:orna kan skatta sig lyckliga att de befinner sig just här. Vi sitter på en unik, men förbisedd, konkurrensfördel jämfört med övriga Europa, skriver Jan Dahlqvist.

  • Nytt bolag ska bygga bro över dödens dal

    Sedermera Corporate Finance och ängelnätverket Nordic Angels startar ett nytt gemensamt bolag för att överbrygga det nordiska tillväxtkapitalgapet. Partnerskapet ska länka samman två delar av marknaden som sällan samarbetar nära.