söndag 8 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Konkurshotat bolag sänker ambitionerna

|  
|  

E-hälsobolaget Engaging Solutions tvingades tidigare i år till en rekonstruktion då investeringarna uteblev. Med en ny vd byter nu bolaget kurs, men grundidén är fortsatt densamma.

– Man kan väl säga att det är lite tillbaka till grunden, alltså affärsmodellen som man hade från början med direktförsäljning, säger Minc-veteranen Jeanette Andersson, Engaging Solutions styrelseordförande.

Bolaget skulle ta ett helhetsgrepp på e-hälsa. Syftet med plattformen Kind var att hjälpa vården att kommunicera med patienterna och samla all information på samma plats. Bolagets tidigare vd Charlotte Tönsgård hade stora planer på uppskalning och en lansering i Brasilien. Men när finansieringen inte kom och den brasilianska marknaden gick trögt, hotades bolaget av konkurs. Charlotte Tönsgård lämnade sin post och en rekonstruktion inleddes i början av hösten.

Nu har Louise Sternros klivit in som vd för bolaget. Hon driver även Klarakliniken i Lund, som även är en av plattformens kunder. Engaging Solutions har i dag ett antal svenska kunder, motsvarande knappt en miljon kronor i intäkter.

– Kunderna är privata vårdgivare och de är i ganska tidiga i sin digitaliseringsresa. Vi ska jobba mer med relationer, hjälpa dem att förstå vilket behov de har och hur Kind kan hjälpa dem att lösa det, säger Jeanette Andersson.

Organisationen har i och med rekonstruktionen skalats ner och målet är nu att bolaget ska bli lönsamt inom de närmaste åren.

– Den vision vi har nu är inte att bygga ett riskkapital-case, utan att bygga ett hållbart bolag som tjänar pengar och omsätter några hundra miljoner kronor, säger Jeanette Andersson.

Mette Carlbom

E-hälsobolaget Engaging Solutions tvingades tidigare i år till en rekonstruktion då investeringarna uteblev. Med en ny vd byter nu bolaget […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • ”Innan du anställer – kolla först om AI kan göra jobbet”

    På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.

  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Ny kris i Prostalund

    Snart två år efter en uppslitande maktkamp om Prostalund talar nu bolaget om att det kan bli tal om konkurs. Aktien störtdyker efter ett pressmeddelande på måndagkvällen. Detta har hänt.

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • ANNONS Innehåll från EKN

    Svenska väskorna rymmer ett helt reningsverk

    Ett nyutvecklat, svenskt vattenreningssystem som ryms i två väskor kan rena upp till 20 000 liter kontaminerat vatten per dag – och drar inte mer energi än en hårtork. Perfekt vid kriser. Under 2025 planerar skånska Hydro Vessel att bli dubbelt så många.

  • Bonesupport tyngs av stark krona

    Bonesupport rivstartar 2025 med en rejäl tillväxt i framför allt USA. Men negativa valutaeffekter och ökade kostnader håller nere resultatet i det hyllade bencementbolaget från Lund.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.