tisdag 12 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

…som kan få en fortsättning

|  
|  

Medicon Valley Alliance (MVA) diskuterar en möjlig fortsättning efter mikrobiomprojektet som avslutas i september. I så fall tillsammans med nya partner.

– Vi funderar på att söka anslag till ett nytt projekt för att kartlägga vilka forskningsinstrument och utrustningar som finns bland aktörerna i regionen. Ett sådant register skulle kunna ge ökat samarbete och att forskare kan använda den utrustning som finns på alla företag och universitet, säger Sarah Lidé, projektledare vid MVA.

Det nuvarande mikrobiom-samarbetet går mot sitt slut men MVA kommer att fortsätta arbeta för att stärka regionen inom området.

– Vi skulle vilja fortsätta stärka regionens mikrobiomforskning och håller därför på att diskutera ett nytt projekt med möjliga projektpartner. Vi kommer också att fortsätta med våra nätverksträffar två gånger per år, säger hon.

Elisabet Ottosson

Medicon Valley Alliance (MVA) diskuterar en möjlig fortsättning efter mikrobiomprojektet som avslutas i september. I så fall tillsammans med nya […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Sommarens raketer – och magplask

    Medan du legat i hängmattan har det skånska näringslivet fortsatt att rulla på med både spektakulära aktierusningar och konkurser. Vi har samlat ihop allt du behöver veta.

  • Rika prioriterar långresor – inte kultur

    Långresor, mat, klockor, vin och bilar. Det är vad de rikaste är mest intresserade av. Vad hände med kulturen? Det frågar sig Jan Dahlqvist.

  • Vindkraftsjätten gör megaemission

    Den danska energijätten Örsted meddelar i dag att bolaget ska genomföra en nyemission i mångmiljardklassen. Beskedet får aktien att rasa på Köpenhamnsbörsen.