onsdag 2 april 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Asgard når genombrott i cancerforskning

|  
|  

Smile-bolaget Asgard Theraputics har nått en milstolpe i utvecklingen av sin genterapiprodukt TrojanDC. Nu har bolaget kunnat visa att deras metod för omprogrammering av celler – som tidigare visats effektiv hos möss – även fungerar på mänskliga celler. Enligt Asgards Therapuetics medgrundare Fábio Rosa har de lyckat göra omprogrammeringen 190 gånger effektivare.

–  Det är en enorm milstolpe som tar oss ännu ett steg närmare att använda immunterapi i behandling mot cancer, säger han.

För fyra år sedan kunde forskarna bakom Asgard Therapeutics visa att de kunde omprogrammera cancerceller hos möss till dendritiska celler som stärker immunförsvaret. När samma metod användes för att omprogrammera mänskliga hudceller blev resultatet till en början inte lika bra, förklarar Fábio Rosa.

– I den nya studien har vi visat en drastisk förbättring av omprogrammeringsprocessen i mänskliga celler som når över 60 procents effektivitet. Den låga effektiviteten har tidigare varit ett hinder för att kunna överföra våra resultat till klinik, säger han.

I höstas tog Asgard Theraputics in 6 miljoner euro för att fortsätta den prekliniska utvecklingen. Bolaget består, förutom av Fábio Rosa, av forskarna Filipe Pereira och Cristiana Pires.

Sara Nkwe Assarsson

Smile-bolaget Asgard Theraputics har nått en milstolpe i utvecklingen av sin genterapiprodukt TrojanDC. Nu har bolaget kunnat visa att deras […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Slutet är kommet för Lundabolaget

    Först var det Tendo, sedan Wnt Research. Nu avvecklas ytterligare ett noterat skånskt life science-bolag som blir uppköpt via ett omvänt förvärv där de enda tillgångarna är en börsplats och en samling aktieägare.

  • Inarea lyfter blicken mot taket

    Golvläggningskoncernen Inarea fortsätter serieförvärva, denna gång en undertaksmontör. Det innebär ett avsteg från ursprungstanken att konsolidera golvbranschen. Vd Rikard Fransson drar fördel av att ha ett starkt kassaflöde i en svag marknad.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.


  • Life science-aktieägare surnar till

    Tålamodet prövas hårt för de som äger aktier i läkemedels- och medicinteknikbolag. I Lundbolaget Acousort har det gått så långt att bolaget tvingas skicka ett pressmeddelande med svar på uppretade aktieägares frågor.

  • Kapitalet säkrat: Nu ska Acucort växa globalt

    En lyckad nyemission har gett Acucort råg i ryggen. Nu fortsätter satsningen på en internationell expansion. — Vi går från att vara ett förhoppningsbolag till läkemedelsbolag, säger vd Jonas Jönmark.

  • Ljusglimt för Alligator

    Cancerforskningsföretaget Alligator fick se sin aktie lyfta för en stund med över 100 procent på onsdagen. Företaget som legat nere för räkning presenterade positiva nyheter.

  • Bonesupport lyfter

    2023 var Bonesupports första år med plusresultat men under 2024 tog det fart på allvar. Det står klart i bolagets kvartalsrapport. Aktien rusade på tisdagsförmiddagen när kvartalsrapporten kom, vilket också blir en jackpot för ledningen, med vd Emil Billbäck. 

  • Hon kopplar ännu hårdare grepp

    Hamlet Biopharma tar kliv mot en kommersialisering och rör om i ledningen. Grundaren Catharina Svanborg går in som vd, samtidigt som styrelsen ska ledas av en expert på kliniska prövningar.

  • Alligator fick in pengar

    54 procent. Så mycket fick cancerforskningsbolaget Alligator in av målet för sin nyemission. Men vd Søren Bregenholt är lugn och aktieägarna jublade på måndagen.

  • Cantargia-vd:n får gå på dagen

    Göran Forsberg avgår som vd för cancerforskningsbolaget Cantargia i Lund. Vad som ligger bakom avgången är något oklart, från bolagets håll är det locket på.

  • Wnt Research kastar in handduken

    Det Spotlightnoterade läkemedelsbolaget Wnt Research lägger ner verksamheten. Bolaget och börsplatsen tas över av Stockholmsbolaget Opsy genom ett omvänt förvärv. Alternativet är likvidation.

  • Nu eller aldrig för Alligator

    Alligator Bioscience i Lund säljer ut nya aktier med megarabatt. När teckningskursen för en nyemission publicerades på måndagen föll aktien med 37 procent. Är detta botten?

  • Xinnate får exklusivitet på miljardmarknad

    Smilebolaget Xinnate i Lund får särläkemedelsstatus i USA. Nu kan en fas 2-studie inledas med utsikt till exklusivitet på en marknad som uppskattas vara värd uppåt 20 miljarder kronor.