lördag 17 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Cross Technology i samarbete med MedHelp

Lundabolaget Cross Technology Solutions inleder ett samarbete med MedHelp Sjukvårdsrådgivning, företaget som bland annat ligger bakom 1177 Vårdguiden i Region Stockholm. 

I och med samarbetet ska MedHelp, som omsätter runt 200 miljoner kronor om året, börja sälja tjänster baserade på Lundabolagets plattform LifePod. Det är ett beslutsstöd för vårdgivare och ett verktyg för distansvård av långvariga eller kroniska sjukdomar som kräver mycket uppföljning. Patienterna får en individanpassad app för egenvård och rapportering av värden, varpå systemet kan prioritera patienterna med störst vårdbehov med hänsyn till vårdskulden. 

– Vi kommer tillsammans att gå ut till både privata och offentliga vårdgivare med stor vårdskuld och erbjuda ett sätt minska köerna. Det är svårt att säga hur mycket det sedan kommer att generera för oss, vi vet bara att vårdköerna fortsätter växa och behöver åtgärdas, säger Cross Techology Solutions försäljningschef Dag Westberg.   

LifePod tilldelades tidigare i år CE-märkning av klass IIa och är i dag anpassat till att hantera ett tiotal olika hälsotillstånd. Tanken är dock att det närmsta året utöka tillämpningarna med hjälp av fler samarbeten. Samtidigt fortskrider Cross Technologys planer om att lansera i USA. 

– Vi för dialoger om hur vi ska lägga en korrekt marknadsplan. Vi har en representant på plats, men bolaget tar inte hela klivet över utan att veta att det blir rätt, säger Dag Westberg. 

Cross Technology Solutions stängde i somras en nyemission på två miljoner euro och enligt bolagets tidigare uttalade plan ska man inom kort ta in ytterligare tre miljoner euro.

Emiliano Strauss

Lundabolaget Cross Technology Solutions inleder ett samarbete med MedHelp Sjukvårdsrådgivning, företaget som bland annat ligger bakom 1177 Vårdguiden i Region […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.


  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.

  • Additude-grundaren bygger nytt IT-bolag

    Additude-grundaren Jim Roslund är tillbaka i IT-branschen. Med en grupp tidigare Tretton37-medarbetare och deras uppdrag som grund drar han igång ett nytt IT-konsultbolag. Och gissa vad bolaget heter.

  • Säkra kommentarsfält – en lönsam historia?

    Ifrågasätt Media vill återuppliva kommentarsfunktioner på nätet och göra dem trollfria. Nu öppnas en investeringsrunda som ska räcka till svarta siffror.