tisdag 20 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Fluoguide upptäcker cancerbrännande bieffekt

|  
|  

Mitt i tillväxtresan för det unga, danska bioteknikföretaget Fluoguide har företaget upptäckt en bieffekt av deras produkt, som har potential att bli ett nytt, hett säljargument. 

Fluoguide befinner sig mitt i klinisk fas för ett fluorescerande ämne som ska förenkla canceroperationer genom att få tumören att lysa upp. Nu har bolaget i djurförsök dokumenterat att kirurgin kan kompletteras genom att skruva upp ljuset så att cancervävnad helt enkelt dör.

– Det betyder att vi kan förstöra cancern genom att tända den och värma upp den. Resultatet har nyss publicerats vetenskapligt som djurförsök. Men det visar möjligheterna för vad vi kan göra med vår produkt hos människor på lång sikt, säger Fluoguides vd Morten Albrechtsen.

Resultaten publicerades i den vetenskapliga tidskriften Oncotarget med den svåröversatta titeln: “The use of a uPAR-targeted probe for photothermal cancer therapy prolongs survival in a xenograft mouse model of glioblastoma”. Den har inte väckt särskilt mycket uppmärksamhet utanför fackkretsar.  

Fluoguide är noterat på Nasdaq First North i Sverige och har nu bara sex anställda, plus frilansare. Men pengarna fortsätter att flöda in i företaget som bäddar för både expansion och på sikt en exit. Totalt har Fluoguide tagit in drygt tolv miljoner euro från investerare och nyligen fått 750.000 euro som en del av ett bidrag på 2,5 miljoner euro, cirka 26 miljoner kronor, från European Innovation Council. 

– Därför är det helt uppenbart att vi behöver utöka organisationen och det är den aktuella planen. Men vi tar det så försiktigt som möjligt för att vara robusta. När våra säkerhetsdata kommer ut i slutet av det tredje kvartalet kommer vi att vara väl rustade för utbyggnader i slutet av året, säger Morten Albrectsen.

Fluoguide ser också många möjligheter till en exit framför sig, med ett större företag som kan göra tekniken till en världsprodukt.

– En optimal tid att sälja kan vara genom vid godkännandet av den första produkten. Vi gör oss redo, men vi vill inte ha en exit till varje pris. 

Keld Broksø

Mitt i tillväxtresan för det unga, danska bioteknikföretaget Fluoguide har företaget upptäckt en bieffekt av deras produkt, som har potential […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • De ska tina upp life science-frosten

    Finansprofilen Markus Neuding samlar tunga namn till MVIP, panelen som ska råda bot på kapitalbristen i life science-sektorn. Tio namnkunniga personer från bland annat Fåhraeus Startup & Growth, EQT och Nordic Angels finns med. Rapidus har hela listan.

  • Lågkonjunkturen behåller sitt grepp

    Skånsk ekonomi befinner sig fortsatt i ett tufft läge och den som hoppas på bättre tider får vänta. Näringslivet kämpar, hushållen har det tufft och osäkerheten om framtiden är påtaglig. Det framgår av en ny konjunkturrapport.


  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • En finanschef ut och en in

    I sommar lämnar Magnus Blixt rollen som finanschef på Skånes bioteknikstjärna Cellavision. Arbetet med att hitta hans efterträdare är redan igång. Och på Skånes största läkemedelsbolag, Camurus i Lund, kliver en ny finanschef in.

  • Ny kris i Prostalund

    Snart två år efter en uppslitande maktkamp om Prostalund talar nu bolaget om att det kan bli tal om konkurs. Aktien störtdyker efter ett pressmeddelande på måndagkvällen. Detta har hänt.

  • ANNONS Innehåll från EKN

    Svenska väskorna rymmer ett helt reningsverk

    Ett nyutvecklat, svenskt vattenreningssystem som ryms i två väskor kan rena upp till 20 000 liter kontaminerat vatten per dag – och drar inte mer energi än en hårtork. Perfekt vid kriser. Under 2025 planerar skånska Hydro Vessel att bli dubbelt så många.

  • Bonesupport tyngs av stark krona

    Bonesupport rivstartar 2025 med en rejäl tillväxt i framför allt USA. Men negativa valutaeffekter och ökade kostnader håller nere resultatet i det hyllade bencementbolaget från Lund.

  • Läkemedelsbranschen hukar under tullhotet

    Trumps hot om importtullar på läkemedel väcker stor oro inom läkemedelsbranschen. — Osäkerheten är förödande för en bransch som behöver vara långsiktig, säger Jenni Nordborg på branschorganisationen Lif.

  • Camurus vd: Ingen vill ha osäkerhet

    Skånes största läkemedelsbolag, Camurus i Lund, har fått se sin aktie falla, trots att Trumps tullhot inte påverkar företaget. – Det skapar osäkerhet på kapitalmarknaden, ingen har intresse av det här, säger vd Fredrik Tiberg.

  • …men desto bättre gick det för Avidicare

    Luftreningsföretaget Avidicare från Lund har fyllt på kassan. Bolaget fortsätter nu sin internationella expansionsresa och hoppas på att nå lönsamhet inom två år.

  • Slutet är kommet för Lundabolaget

    Först var det Tendo, sedan Wnt Research. Nu avvecklas ytterligare ett noterat skånskt life science-bolag som blir uppköpt via ett omvänt förvärv där de enda tillgångarna är en börsplats och en samling aktieägare.