lördag 15 februari 2025

inloggad som

Rivstart för ProstaLunds nya vd…

Bara dagar efter att entreprenören Johan Wennerholm tillträdde som tillförordnad vd fick First North-bolaget ProstaLund ett efterlängtat studieresultat som fick kursen att rusa. Nu ska de satsa på försäljning i Norden till att börja med. 

– Solen och månen stod rätt för en gångs skull. Börskursen påverkar inte hur vi jobbar, vi har en mycket tydlig plan sedan 2018 som vi kör på. ProstaLund har en fantastisk potential men har inte riktigt lyckats visa det tidigare. Alla studier visar att vår metod är minst lika effektiv som kirurgi och mer kostnadseffektiv. Det senaste resultatet säger dessutom att patienter som använder vår metod har klart lägre risk att drabbas av prostatacancer, säger Johan Wennerholm till Rapidus. 

Bolaget har utvecklat en värmebehandling mot godartad prostataförstoring som traditionellt behandlas kirurgiskt. Fördelarna med ProstaLunds behandling ska, utöver kostnadseffektiviteten, bland annat vara att förfarandet går snabbt så att vårdköerna kan kortas och att patienten slipper operation med alla dess biverkningar. 

– Det är fullt fokus på Norden nu, vår metod ska bli den primära i regionen. Den är minst lika säker som kirurgi och vår hypotes är att vi dödar cancerceller med vår behandling, eftersom cancercellerna är känsliga för värme, säger Johan Wennerholm, säger Johan Wennerholm. 

2019 startade han, tillsammans med Trialbee-grundarna Jonas Billing och Tobias Folkesson, bolaget Urethra Medical & Care in Sweden. Det skulle marknadsföra ProstaLunds behandling och tillhandahålla en plattform där patienter kan boka behandlingen hos privata kliniker. Det projektet ligger nu på is när Wennerholm tagit över rodret i ProstaLund. 

– Allt är klart med Urethras plattform och vi har bevisat att den fungerar. Men bolaget har fått stryka lite på foten nu sedan pandemin satte igång, säger Johan Wennerholm. 

Emiliano Strauss

Bara dagar efter att entreprenören Johan Wennerholm tillträdde som tillförordnad vd fick First North-bolaget ProstaLund ett efterlängtat studieresultat som fick […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Akut läge i återbruksbolaget

    Godsinlösen Nordic, GIAB, i Malmö är i akut likviditetsbrist. Vd Christer Persson kan inte utesluta konkurs eller rekonstruktion. Aktien störtdök efter dagens besked.

  • Norskt IT-företag köper Competensum

    ,
    HR-konsultföretaget Competensum i Helsingborg har blivit med norska ägare. — Vi kommer behöva rekrytera nu, säger vd Camilla Danielsson.

  • Upp och ned i rapportströmmen

    Medan Precise Biometics inte infriade förväntningarna gick det desto bättre för Careium. Både Kjell Group och Eolus meddelar nya finansiella målsättningar. Här är dagens skånska kvartalsrapporter.


  • Suturion får grönt ljus av FDA

    Lundabolaget Suturion har fått sin kirurgiska symaskin godkänd av amerikanska FDA. Nu börjar resan på riktigt. Vd Paan Hermansson berättar om planerna.

  • Första ordern viktig symbol för Bibb

    Det Spotlightnoterade medtech-bolaget Bibb Instruments säkrar sin första kommersiella order. I dagarna offentliggjordes också utfallet av den senaste nyemissionen.

  • Arjo sparkar vd:n

    Den Malmöbaserade medicinteknikjätten Arjos vd Joacim Lindoff får gå. Samtidigt skjuter bolaget upp sin planerade kapitalmarknadsdag och publicerar delårssiffror i förtid.

  • Ännu mer pengar till Magle

    Magle Group i Malmö har ännu inte stängt den företrädesemission som inleddes i november. Nu vill bolaget plocka in ytterligare 26,6 miljoner i en riktad emission.

  • Medimi blir norskt

    Lundabolaget Medimi som utvecklar avancerad läkemedelsdosering köper det norska bolaget Med Things som har en likartad produkt. Men trots att det är Medimi som är köparen är det norrmännen som tar kontrollen.

  • Medimi hoppas på svenskt genombrott

    Lundabolaget Medimi har tecknat ett nytt samarbetsavtal med apoteksaktören Apoex. Vd Johan Wiesel hoppas att det ska bli nyckeln till ett genombrott på den svenska marknaden.

  • Ny vd ska ta Starfish till börsen

    Förre Learning to Sleep-vd:n Micael Gustafsson blir ny vd i Starfish of Sweden. Nu ska han ta bolagets teknik till marknaden. En kommande notering finns med i planerna.

  • Medbeat fick napp i Draknästet

    Tre drakar nappade när Erik Rask pitchade sitt företag Medbeat i SVT:s Draknästet. Drakarnas investeringar värderar bolaget till 84 Mkr, men Erik Rask åkte hem med mer pengar än han sökt. 

  • Nanoecho valde börsnotering trots tufft marknadsklimat

    Nanoecho i Lund tvingades att kraftigt sänka teckningskursen under teckningsperioden inför börsinträdet i augusti. Men på onsdagen kom besked om ett godkännande från Läkemedelsverket och aktien har sedan dess rusat mer än 50 procent.

  • …och trög försäljning för en annan hjärnkylare

    Dignitanas nye vd Fredrik Jonsson ärver svaga siffror för kvartal två. Fokus ligger nu på att bredda erbjudandet till bolagets kunder, som är kliniker som ger cellgiftbehandling till cancerpatienter.