onsdag 2 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Skånskt mattespel gör succé på Kickstarter

Efter bara ett par dagar hade Akribian, före detta Scientific EdTech, klarat den lilla privata finansieringskampanjen de startat på Kickstarter. Mer än pengarna är de anmälda testspelarna värda för bolaget.

– Vi har redan börjat få feedback från testanvändarna som kommer att hjälpa oss med branding bland annat. Några barn har dessutom testat spelet och första banan som handlar om likhetstecknet. Om ungefär en fjärdedel av barnen kunde frågorna om det innan de spelat, klarade alla barn frågorna efter de spelat, säger psykologen Martin Hassler Hallstedt, vars KBT-forskning spelet bygger på.

En insats på Kickstarter ger finansiärerna en årsprenumeration på spelet som nu är lanserat i en beta-version. Med en något större satsning kunde man dessutom få vara med och namnge karaktärerna i spelet, men de abonnemangen sålde slut direkt. En av dem som hann med är Lunds universitets innovationschef Linus Wiebe.

– Det är ett väldigt roligt projekt. Jag tänkte på mina döttrar och ville döpa en karaktär efter dem, med en kombination av deras namn, säger han.

I takt med att Akribian får in feedback om spelet ska det justeras inför den planerade breda lanseringen, som kommer ske i Sverige och Storbritannien i början av nästa år.

Emiliano Strauss

Efter bara ett par dagar hade Akribian, före detta Scientific EdTech, klarat den lilla privata finansieringskampanjen de startat på Kickstarter. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.