fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Finansprofiler ska lyfta Edvince

|  
|  

Tore Duvold är utsedd till ny vd i bioteknikbolaget Edvince. Senast var han vd för Innovation Fond Denmark som är den största publika fonden i Danmark. Tidigare i år fick bolaget också ny styrelseordförande, Niclas Lundqvist, medgrundare till investeringsbolaget Pickwick Capital i Lund.

Edvince bygger på forskning av grundaren professor Lars Edvinsson. Han har hittat en substans som kan användas för behandling av strokepatienter för att förbättra möjligheterna att rehabilitera dem. Bolaget är i behov av nytt kapital för att fortsätta verksamheten och värvar nu två investeringstoppar.

– Vi håller nu på att konstituera oss och diskuterar olika vägar att kapitalisera bolaget och fortsätta utvecklingen, säger Tore Duvold, som har disputerat i organisk kemi och tidigare bland annat varit utvecklingschef på danska Leo Pharma.

Han kan inte avslöja hur mycket pengar de behöver ta in i nuläget eller när den planerande kliniska fas 2-studien ska starta, men han hoppas att den kan påbörjas på danska kliniker nästa år. Edvince har varken anställda eller planer på att anlita någon personal utöver styrelse, vd och grundare. I stället köper man in tjänster vid behov.

– Edvince kommer att fortsätta vara ett virtuellt bolag, säger Tore Duvold.

Tore Duvold är sedan september i år även vd för det noterade bioteknikbolaget Coegin Pharma, som flyttat huvudkontoret från Stockholm till Medicon Village i Lund, där även Edvince har sin bas. Coegins utveckling sker i Norge under ledning av grundaren Berit Johansen.

Elisabet Ottosson

Tore Duvold är utsedd till ny vd i bioteknikbolaget Edvince. Senast var han vd för Innovation Fond Denmark som är […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 


  • Lång resa för Tikomeds nya vd

    ALS-forskningsbolaget Tikomed i Helsingborg har tillsatt en ny vd. Men även efter kapitaintag på en bra bit över 200 Mkr kommer minst lika mycket till att krävas för att få fram en fungerande ALS-medicin.

  • Upp och ned i life science-fabriken

    Försenade leveranser och en hastigt genomförd riktad nyemission är de senaste nyheterna från den skånska life science-fabriken. Två bolag med vitt skilda förutsättningar sänder ut pressmeddelanden.

  • Alligator jagar partner

    Cancerforskningsbolaget Alligator avslutar sin fas 2-studie med lyckat resultat. Aktiekursen tog ett litet glädjeskutt efter beskedet men föll sedan tillbaka. Dessutom fyllde bolaget nyligen på kassan.

  • Lunds life science brände 1 miljard

    Den samlade förlusten var nästan 1 miljard kronor under första halvåret. Rapidus har gått igenom Lunds 49 börsnoterade life science-bolag och noterar att bara sex av dem går med vinst. Se hela listan här.

  • Bioglan växlar upp produktion

    Läkemedelsbolaget Bioglan i Malmö går från klarhet till klarhet. Tillväxten pekar stadigt uppåt och volymerna ökar. Nu siktar vd Simon Björklund på att dubbla fjolårets rekordomsättning.

  • Danskt vaccinbolag blir svensk-brittiskt

    Det svenska rikskapitalbolaget Nordic Capital och det brittiska Permira lägger ett bud på Bavarian Nordic. Affären värderar det danska bolaget till 28,5 miljarder kronor.

  • Cantargia i superaffär – med bismak

    Läkemedelsbolaget Cantargia i Lund säljer ett forskningsprogram till japaner och kan som mest få in mer än 6 miljarder kronor på affären. Samtidigt kom resultat från bolagets toppkandidat som var en besvikelse.

  • Från 40 miljoner till 40 miljarder

    Sedan Fredrik Tiberg klev in som vd för Camurus har bolagets värdering gått från 40 miljoner till 40 miljarder kronor. Rapidus träffar honom på huvudkontoret i Lund för att höra om vägen dit och planerna framåt.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Cantargias antikropp i amerikanskt snabbspår

    Cantargias läkemedelskandidat nadunolimab har fått Fast Track-status i USA. Det fick aktien att ta ett litet glädjeskutt.