torsdag 25 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Stockholmbolag blir del av QGroup

|  ,
|  

Malmöbaserade QGroup köper upp 30 procent av branschkollegan Dynabyte i Stockholm som nu blir en del av IT-konsultkoncernen. Med sina cirka 50 anställda och sin årliga omsättning på runt 65 miljoner är Dynabyte det största bolaget som QGroup köpt in sig i.

– Vi köper in oss i en flerstegare, initialt 30 procent av bolaget. Vi har haft kontakt och samarbeten med Dynabyte i fyra år och lärt känna gänget. Det finns flera bra synergier som vi kan dra nytta av och vi sitter på olika kunder så vi kan öppna nya kundsegment för varandra, säger QGroups koncernchef Jon Carvell till Rapidus.

Vad affären är värd vill han inte avslöja, men han säger att de överväger att flytta ihop i huvudstaden. Innan förvärvet hade QGroup 130 anställda i Stockholm och efter förvärvet har koncernen sammanlagt över 500 anställda och 14 kontor i åtta länder.

– Vi spräcker femhundringen, det känns speciellt kul för att vi är halvvägs till etappmålet på tusen anställda, säger Jon Carvell.

Emiliano Strauss

Malmöbaserade QGroup köper upp 30 procent av branschkollegan Dynabyte i Stockholm som nu blir en del av IT-konsultkoncernen. Med sina […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • Konsultbolaget lämnar Malmö 

    Avega lägger ner sin verksamhet i Malmö för att fokusera på verksamheterna i Stockholm och Göteborg. Nedläggningen berör ett 20-tal personer. 

  • Storbolagen har långt kvar med AI

    Varken Alfa Laval eller Ikea når ännu sina kunder med något som producerats med hjälp av AI. Eller i alla fall bara indirekt och en extremt liten del. Det framgick vid en frukost på torsdagen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.

  • Vd-byte på Lime

    Det vankas vd-byte på Lime Technologies när Nils Olsson slutar efter nästan 20 år i bolaget. — Det är helt odramatiskt, säger Nils Olsson till Rapidus.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.