söndag 21 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Cognibotics värvar Duni-topp

|  
|  ,

LTH-avknoppningen Cognibotics grundare Klas Nilsson lämnar vd-stolen. In kommer Fredrik Malmgren, som slutade som operativ chef på det börsnoterade servettbolaget Duni under dramatiska former i juli.

– Jag har under ett par års tid tänkt att jag vill ha mer tid till tekniken, utvecklingen och kundrelationerna. Att leda företaget tar ganska mycket tid när man blivit mer än 15 anställda. Min starka sida är tekniken, det är vad jag brinner för. Så redan när vi letade investerare inför nyemissionen i våras sa jag att jag samtidigt letade efter en vd, säger Klas Nilsson till Rapidus.

Fredrik Malmgren lämnade Duni i början av juli som en av många toppchefer som hoppade av. Det slutade med att styrelsen sparkade sin vd. Den 1 oktober blir han alltså i stället vd för Cognibotics.

– Är man smart så tar man ledningspersoner från kundsidan. Duni har både behov av robotar och ser vilka saker som dagens teknik inte kan tillfredsställa. Då kommer vi in som en hightechspelare som kan se på nya saker, säger Klas Nilsson.

Hans egen nya roll har ingen titel, men han beskriver det som att han blir ett alltiallo som kan fokusera på den långsiktiga tekniska utvecklingen och samtidigt följa med på kundbesök.

– Med mitt nätverk i robotkretsar kan jag öppna lite dörrar. Det känns roligt att kunna växla mellan att ena dagen träffa kunder som säger vad som behöver fixas och nästa dag vara i labbet för att hitta en långsiktig lösning, säger han.

I mars tog Cognibotics in 40 miljoner kronor för att vidareutveckla sin affär att förbättra industrirobotars precision. Från att mest ha arbetat med algoritmer och mjukvara ska företaget även tar fram egna robotarmar. Coronakrisen har dock förskjutit alla planer med ett halvår. Nu är planen att presentera nya produkter i början av december i år.

Niclas Lindstrand

LTH-avknoppningen Cognibotics grundare Klas Nilsson lämnar vd-stolen. In kommer Fredrik Malmgren, som slutade som operativ chef på det börsnoterade servettbolaget […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • Konsultbolaget lämnar Malmö 

    Avega lägger ner sin verksamhet i Malmö för att fokusera på verksamheterna i Stockholm och Göteborg. Nedläggningen berör ett 20-tal personer. 

  • Storbolagen har långt kvar med AI

    Varken Alfa Laval eller Ikea når ännu sina kunder med något som producerats med hjälp av AI. Eller i alla fall bara indirekt och en extremt liten del. Det framgick vid en frukost på torsdagen.

  • Doros börsdagar är räknade

    Norska Xplora har ökat sitt ägande till över 90 procent av aktierna i Doro, Malmöbolaget som tillverkar mobiltelefoner för äldre. Nu väntar tvångsinlösen och en avnotering.

  • Alixlabs i mål med 155-miljonersrunda

    Alixlabs i Lund har kämpat länge för att få in kapital till sin kostsamma investering i nanoteknik. Men till slut är bolaget i mål, trots ett kallt investeringsklimat kring hårdvara.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.

  • Vd-byte på Lime

    Det vankas vd-byte på Lime Technologies när Nils Olsson slutar efter nästan 20 år i bolaget. — Det är helt odramatiskt, säger Nils Olsson till Rapidus.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • Han lämnar efter 25 år

    Addpro-grundaren Nicklas Persson lämnar nordiska IT-jätten Itm8 som bolaget numera ingår i. För Rapidus berättar han varför och vad han ska göra härnäst.

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.