onsdag 2 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Kö för kliniska studier efter covid-stopp…

|  
|  

Region Skåne beslutade tidigt i våras att stoppa alla kliniska studier som inte var covid-19-relaterade eller som var en del i patienters behandling. Nu har regionen släppt på bromsen.

Syftet med stoppet var att frigöra läkar- och sjuksköterskeresurser samt att spara sjukhusutrustning inför en hotande hög belastning av covid-19-patienter.

– Pandemin blev inte som vi trodde från början i Skåne. För en månad sedan togs beslutet att återstarta de tidigare stoppade studierna – efter ansökan för att säkerställa att det finns resurser till dem nu, säger Ulf Malmqvist, chef för södra delen av Kliniska Studier Sverige där regionerna Skåne, Blekinge, Kronoberg och Halland ingår.

Kliniska Studier Sverige är en nationell organisation som förenklar och utvecklar arbetet med just kliniska studier. Sedan nystarten har 80 kliniska studier med Region Skåne som huvudman startat igen och ytterligare 20 väntar på beslut. Regionstyrelsen inrättade också en ny prioriteringskommittée, som ska besluta om vilka covid-19-relaterade studier som får startas.

– Vi måste prioritera vilka studier som ska köras för att kunna köra i mål, det är brist på patienter, säger Ulf Malmqvist.

Just nu pågår 30 covid-19-studier på patienter med Region Skåne som huvudman samt 15-20 studier på Lunds universitet som utförs på data från register och enkäter. Normalt brukar, grovt uppskattat, 400-500 studier pågå samtidigt inom Skånes Universitetssjukhus med olika huvudmän, enligt Ulf Malmqvist.

Elisabet Ottosson

Region Skåne beslutade tidigt i våras att stoppa alla kliniska studier som inte var covid-19-relaterade eller som var en del […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Gore-tex-bolaget öppnar för Suturion

    Lundabolaget Suturion har tecknat avtal med en medicinteknisk tungviktare. Nu startar försäljningen av bolagets kirurgiska symaskin på den amerikanska marknaden. – Avtalet hanterar eventuella tullar, säger vd Paan Hermansson.

  • Cantargias antikropp i amerikanskt snabbspår

    Cantargias läkemedelskandidat nadunolimab har fått Fast Track-status i USA. Det fick aktien att ta ett litet glädjeskutt.

  • Miljonregn över cancerbolaget

    Medtech-bolaget Reccan ingår i ett konsortium som fått motsvarande 153 miljoner kronor av EU för att genomföra ett stort projekt inom pankreascancer. – Det här betyder mer än bara pengarna, säger vd Anna Brodén.

  • Camurus miljardavtal öppnar för mer

    Camurus i Lund, med vd Fredrik Tiberg, aktierusar efter att ha ingått avtal med den amerikanska jätten Eli Lilly. I potten ligger 8 miljarder kronor i ersättningar, och det kan bli ännu mer. – Det här öppnar för liknande avtal inom andra områden.

  • Synact Pharma tar in nya pengar – igen

    Synact Pharma stärker finanserna genom en riktad nyemission och ett lånelöfte från den amerikanska storägaren. Det är den tredje större nyemissionen som lundabolaget genomför på två år.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • En finanschef ut och en in

    I sommar lämnar Magnus Blixt rollen som finanschef på Skånes bioteknikstjärna Cellavision. Arbetet med att hitta hans efterträdare är redan igång. Och på Skånes största läkemedelsbolag, Camurus i Lund, kliver en ny finanschef in.

  • Ny kris i Prostalund

    Snart två år efter en uppslitande maktkamp om Prostalund talar nu bolaget om att det kan bli tal om konkurs. Aktien störtdyker efter ett pressmeddelande på måndagkvällen. Detta har hänt.