onsdag 2 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Sensative vill koppla upp Svenska Allmännyttan

|  
|  

Sensative sjösätter ett samarbete för att digitalisera allmännyttan i Sundbyberg. Lundabolagets plattform Yggio har nu integrerats med branschorganisationen Svenska Allmännyttans fastAPI, vilket ger fastighetsägarna enklare tillgång till IoT-lösningar.

FastAPI är ett gränssnitt för fastighetsägare och framförallt allmännyttiga bostadsbolag och gör att program och system kan kommunicera med varandra, som en typ av tolk. När Yggio nu är fullt integrerat innebär det att alla som använder fastAPI, till exempel de 23 kommunala bostadsbolagen som var med och utvecklade det, lätt kan koppla på plattformen till sina egna IoT-satsningar.

– Vi har byggt lösningen enligt FIWIRE, ett open-source community för IoT som EU finansierat med omkring 800 miljoner euro. I FIWIRE ingår bland annat standardiserade gränssnitt och datamodeller för smarta städer, fastigheter eller jordbruk. Vi har satt kopplingen mellan FIWIRE och FastAPI och kan till exempel översätta sensordata oberoende av tillverkare, säger Mats Pettersson, vd på Sensative, till Rapidus.

I Sundbyberg ska Sensatives sensorer, bland andra, placeras ut för att känna av vattenläckage, öppna dörrar, temperaturförändringar eller fulla sopkärl. Värden ska kunna få uppdateringar via en app i mobilen om saker som behöver åtgärdas. I projektet deltar även Vitec Bygg & Fastighet och fastighetsbolaget Förvaltaren.

Emiliano Strauss

Sensative sjösätter ett samarbete för att digitalisera allmännyttan i Sundbyberg. Lundabolagets plattform Yggio har nu integrerats med branschorganisationen Svenska Allmännyttans […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Techprofil går in i Ifrågasätt

    Lunda-startupen Ifrågasätt Media får i samband med en kapitalrunda in välkända namn i ägarskaran, en Saas-veteran och ett kvinnligt nätverk. – Vi får in en ägare som vet hur man skalar upp, säger vd Gustav Hjärne.

  • ”Innan du anställer – kolla först om AI kan göra jobbet”

    På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.

  • Hologrambolaget vill ha 50 Mkr

    Teknologibolaget Realfiction Holding vill göra en företrädesemission på 50 miljoner kronor före kostnader. Pengarna ska användas till låneavbetalningar och till kommersiella aktiviteter kring bolagets 3D-hologram. 

  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • Easy Depot måste öka takten

    I höstas ville den onoterade fastighetsuppstickaren Easy Depot ta in 70 miljoner kronor i en riktad emission. Men planerna avbröts. Samtidigt har Easy Depot ambitionen att bygga 100-150 anläggningar inom tio år, resultatet hittills är två färdiga anläggningar. Nu måste bolaget accelerera för att nå målen.

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.