torsdag 14 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Small Cap Partners säljer Hässleholmsbolag…

Det skånska investerarkollektivet Small Cap Partners, SCP, säljer Hässleholmsbolaget Silver Weibull till Tass. Det är därmed andra gången som Small Cap Partners gör en exit, den första var trafiksäkerhetsföretaget Blinkfyrar i Staffanstorp.

– Vid årsskiftet tog vi beslut om att det var läge att hitta en ny ägare till bolaget när vi betalat av vårt förvärvslån. Coronaproblematiken gjorde att några möjliga köpare valde att vänta, men två ville gå vidare ändå, så vi valde att avsluta med Tass, säger Thomas Wiklund, partner på SCP och ägare till investmentbolaget Dendera Holding.

Silver Weibull utvecklar och säljer sockercentrifuger globalt och är en mekanisk underleverantör med fokus på grövre svets och bearbetning. Företaget har hundraåriga rötter och köptes 2001 av en investerargrupp med nuvarande vd Jonas Rolandsson i spetsen.

– När några av oss tyckte det var dags för pension 2015 så sålde vi till SCP. Nu har vi sett över allt från marknad till kostnader i några år och då kan en ny ägare ta över. Själv blir jag åtminstone kvar som vd, säger Jonas Rolandsson till Rapidus.

Silver Weibull omsätter runt 90 miljoner kronor och har drygt 30 anställda i Hässleholm. Den nya ägaren Tass ägs av Tommy Larsson, grundare av Rörläggaren som 2014 köptes av Instalco i en av de största fusionerna i den svenska VVS-branschen.

Niclas Lindstrand

Det skånska investerarkollektivet Small Cap Partners, SCP, säljer Hässleholmsbolaget Silver Weibull till Tass. Det är därmed andra gången som Small […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Sommarens raketer – och magplask

    Medan du legat i hängmattan har det skånska näringslivet fortsatt att rulla på med både spektakulära aktierusningar och konkurser. Vi har samlat ihop allt du behöver veta.

  • Rika prioriterar långresor – inte kultur

    Långresor, mat, klockor, vin och bilar. Det är vad de rikaste är mest intresserade av. Vad hände med kulturen? Det frågar sig Jan Dahlqvist.

  • Vindkraftsjätten gör megaemission

    Den danska energijätten Örsted meddelar i dag att bolaget ska genomföra en nyemission i mångmiljardklassen. Beskedet får aktien att rasa på Köpenhamnsbörsen.


  • Inwido – fönstret ännu bara på glänt

    Fönster- och dörrtillverkaren Inwido har minst sagt ambitiösa tillväxtmål. På mindre än fem år ska bolaget dubbla omsättningen till 20 miljarder kronor. Inte alls omöjligt om man frågar bolagets tävlingsinriktade vd Fredrik Meuller, trots en medioker kvartalsrapport som kom på måndagen.

  • Skånska högutdelare – så mycket delar de ut

    Vår och sommar är utdelningstider. Rapidus har tittat igenom 1 000 onoterade skånska företag och hittat högutdelarna, och vilken familj som får mest.

  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Mikrodust redo att skala upp: “Dubblar omsättningen i år”

    Med ny vd, ny strategi och flera färska affärer ska Mikrodust från Lund snabbt komma tillbaka från negativ tillväxt, och gå ännu längre. — På 3 till 4 år ska vi vara över 100 miljoner, säger vd Jonas Wackerfeldt.

  • Nytt superår för Tepe

    Joel Eklunds tandborstbolag Tepe ser ut att verka helt utanför de konjunktursvängningar som de flesta andra lever med. Rapidus har tagit en titt på bolagets årsredovisning för 2024 och förbluffas återigen av siffrorna.

  • Nordamps på väg mot marknaden

    Halvledarföretaget Nordamps i Lund tar ett steg närmare marknaden med en nyemission där befintliga ägare står för pengarna. Men till hösten behövs en större summa för att komma hela vägen. – Nu ska vi rikta oss till kapitalmarknaden, säger vd Jan Andersson.

  • Xenergic når ”stor milstolpe”

    Lundabolaget Xenergics energisnåla minneskretsar finns nu för första gången i massproduktion hos kund. Enligt vd Anders Berglund är det en stor milstolpe som inte bara ger intäkter utan också nya kunder och investerare.

  • Farväl till Lundabolaget

    Combigenes miljardavtal med Spark Therapeutics sprack. Därefter lämnade bolaget Skåne. I början av året fick samtliga anställda, inklusive vd Peter Ekolind, gå – och nu kommer spiken i kistan när hela forskningsverksamheten avvecklas.

  • Aktietips inför sommaren

    Skånska aktier har som vanlig haft svårt att glädja sina ägare det senaste året. Det har varit många genomklappningar, men innebär det att det finns lågprisfynd att göra nu? Rapidus har tagit en koll på vad proffsen gör i vår region.

  • LU Ventures parerar tufft investeringsklimat

    Lunds universitets investeringsbolag, LU Ventures, växer trots ett tufft investeringsklimat. – Vi behöver göra exits för att överleva. Även det här året är tufft men sedan hoppas vi att det vänder, säger vd Christine Widstrand.