fredag 28 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Hälsoverktyg jagar nya finansiärer

|  
|  

Helsingborgsbaserade Wellbefy får i dagsläget in omkring sex kundföretag i månaden till sitt digitala verktyg för personalhälsa. För att möta efterfrågan siktar bolaget nu på att ta in mellan 4 och 10 miljoner kronor i sin andra kapitalrunda.

– Vi behöver stärka vår personalstyrka på säljsidan och möjligen även på utveckling. Vi hoppas få med oss investerare som gärna går in i en lite senare fas, som kan vara med och tillföra kunskap om etablering och expansion där vi befinner oss, säger vd Sandra Jönsson till Rapidus.

Rundan stänger i februari eftersom Wellbefy ”behöver pengarna till våren”. Försäljningen av verktyget, som lanserades våren 2018, har tagit fart under hösten:

– Vi har sett en stor skillnad från augusti och framåt. Och det vi tydligt kan se är snarast att den här typen av tjänst efterfrågas olika när det gäller olika mognadsgrad i olika branscher, säger Sandra Jönsson

Bland mognare branscher räknar hon klassiska kontorsarbeten, konsultbolag och banker. I kundlistan på totalt omkring 20 bolag återfinns exempelvis finansbolaget North Hill.

– Andra branscher ligger lite efter och har bara börjat nosa på ett intresse, det gäller till exempel offentlig sektor, industri och detaljhandel.

Sandra Jönsson är medgrundare och största delägare i bolaget. Verktyget består av en app där medarbetare bland annat får svara anonymt på frågor om sitt hälsoläge för att ge personalavdelningar en uppfattning om hur de anställda mår. I ägarlistan syns även Trucaller-ordföranden Göran Tollstam, Fyndiq-grundaren Dan Nilsson, ängelinvesterarna Philip Sevelius och Anders Bengtsson, liksom medgrundarna Karsten Deppert och Dimitri Aleshkov.

Felicia Frithiof

Helsingborgsbaserade Wellbefy får i dagsläget in omkring sex kundföretag i månaden till sitt digitala verktyg för personalhälsa. För att möta […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Ny vision för Malmö efterlyses

    Är Malmö ett mini-New York eller inte? Meningarna går isär i en ny bok där tolv namnkunniga personer synar stadens ursprung, tolkar dagsläget och spår framtiden 15 år framåt.

  • Compacta gör comeback

    Medicinteknikbolaget Compacta har fört en slumrande tillvaro de senaste åren. Men nu gör bolaget, grundat av bland andra Lundaprofilen Lars Montelius, comeback med ny vd och finansieringsrunda.

  • Storbolagen har långt kvar med AI

    ,
    Varken Alfa Laval eller Ikea når ännu sina kunder med något som producerats med hjälp av AI. Eller i alla fall bara indirekt och en extremt liten del. Det framgick vid en frukost på torsdagen.


  • Storbolagen har långt kvar med AI

    Varken Alfa Laval eller Ikea når ännu sina kunder med något som producerats med hjälp av AI. Eller i alla fall bara indirekt och en extremt liten del. Det framgick vid en frukost på torsdagen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.

  • Vd-byte på Lime

    Det vankas vd-byte på Lime Technologies när Nils Olsson slutar efter nästan 20 år i bolaget. — Det är helt odramatiskt, säger Nils Olsson till Rapidus.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.

  • Glädjeskutt för Precise-aktien

    Precise Biometrics fick se aktiekursen studsa upp 20 procent på måndagsförmiddagen. Det skedde efter att bolaget gått ut med ett nytt partnerskap med den amerikanska säkerhetsjätten Avigilon.