måndag 31 mars 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

QGroup startar IT-säkerhetsbolag i Malmö

|  ,
|  

Den Malmöbaserade IT-konsultkoncernen QGroup bildar ytterligare ett dotterbolag, denna gång på hemmaplan. Cyber Defense by Q startar verksamheten kring årsskiftet med tre-fyra anställda och ska på sikt sysselsätta ett 20-tal IT-säkerhetsspecialister.

– För ett typiskt bolag i vår grupp siktar vi ganska snabbt på att komma upp i 20 personer. Har du 20 av de skarpaste hjärnorna i en nisch, då sitter du på en viktig del av kunskapsbasen inom det området på den marknaden, säger QGroups koncernchef Jon Carvell till Rapidus.

Den nystartade IT-säkerhetskonsulten ska täcka den sydsvenska marknaden och blir den första renodlade satsningen på IT-säkerhet från koncernen. Sedan tidigare har verksamheten i Frankfurt ett delat fokus på IT-säkerhet och molnbaserade tjänster.

– Vi har kikat på säkerhet ganska länge, eftersom det ofta har en anknytning till det vi levererar i dag. Och ett bolag som har säkerhet som huvudsaklig verksamhet attraherar lättare de bästa specialisterna, säger Jon Carvell.

Koncernchefen har tidigare uppgett för Rapidus att QGroup ska växa med omkring 100 anställda konsulter under 2019, och menar att man nu är på god väg att nå målet trots mörka moln på konjunkturhimlen.

– Det har sett ut lite så att det till och med blir lättare att rekrytera nu, vilket kanske beror på konjunkturosäkerhet hos de andra bolagen. Jag säger inte att vi är vaccinerade, men vi är specialiserade och involverade i både framåtriktade projekt och i besparingsprojekt när man ska effektivisera.

Jon Carvell är tillsammans med grundarna Mikael Kretz och Håkan Paulsson majoritetsägare i QGroup. Bland de mindre delägarna återfinns även den saudiske finansmannen Mohammed Al-Amoudi genom Midroc Invest på tio procent. IT-konsultkoncernen som finns på sex globala marknader hade förra året en omsättning på 350 miljoner kronor, med en vinst på 14 miljoner.

Felicia Frithiof

Den Malmöbaserade IT-konsultkoncernen QGroup bildar ytterligare ett dotterbolag, denna gång på hemmaplan. Cyber Defense by Q startar verksamheten kring årsskiftet […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Första kvartalets skånska vinnare

    Sex skånska aktier har stigit med mer än 100 procent under årets första kvartal. Och den aktie som gått allra bäst steg med nästan 400 procent. Rapidus har listan på bäst och sämst på börsen hittills i år.

  • Ledningsrokad i fastighetstjärnan

    SLP:s vd Tommy Åstrand lämnar sin post och väljs i stället in i styrelsen vid den kommande stämman. Hans ersättare är i allra högsta grad intern. Samtidigt tackar en anmnkunnig grundare för sig och avböjer omval till styrelsen.

  • Ny metod ska hitta cancern i tid

    Håranalys ska upptäcka tidigt stadium av prostatacancer. Den innovativa metoden har utvecklats av Lundabolaget Capillon Analytics, som applicerar geologiska analyser på människokroppen.


  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.

  • Additude-grundaren bygger nytt IT-bolag

    Additude-grundaren Jim Roslund är tillbaka i IT-branschen. Med en grupp tidigare Tretton37-medarbetare och deras uppdrag som grund drar han igång ett nytt IT-konsultbolag. Och gissa vad bolaget heter.

  • Säkra kommentarsfält – en lönsam historia?

    Ifrågasätt Media vill återuppliva kommentarsfunktioner på nätet och göra dem trollfria. Nu öppnas en investeringsrunda som ska räcka till svarta siffror.

  • Alteri Care satsar globalt

    Efter satsningen på internationell expansion närmar sig vårdtechbolaget lönsamhet – och ska revolutionera sjukvården i Zimbabwe.

  • Hon tar över rodret på Softhouse

    I fjol tog Stina Åkesson plats i vd-stolen på teknikbolaget Ourliving. Nu kliver hon även in i en vd-roll på ägarbolaget Softhouse. Här berättar den förre AF-borgbossen om ett turbulent fjolår.

  • Eletives sämsta år – 40 procent upp

    Det snabbväxande Malmöbolaget Eletive gjorde sitt hittills sämsta år i fjol. Och då var tillväxten ändå 40 procent. — I år kommer vi att passera 100 miljoner i ARR, säger vd Marcus Wennmo.

  • Tretton37: Kundinformationen till salu

    Efter att Tretton37 gått i konkurs är tillgångarna i bolaget nu till salu. En köpare kan överta varumärket Tretton37, kunddata värt nästan 90 miljoner kronor om året – och telefonnumren till 180 IT-konsulter.

  • Refined raffinerar marginalen

    IT-bolaget Refined i Malmö är något så ovanligt som ett scaleup-bolag som står på egna fötter med vinst. Medgrundaren Emil Sjödin lägger ett 2024 bakom sig med höjd marginal.