fredag 8 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

BrainLit växlar upp i USA

|  
|  

Lundaföretaget BrainLit har startat ett dotterbolag i USA. Med New York som bas ska dotterbolagets fem medarbetare sköta tekniksupport åt samarbetspartners över Nordamerika. Samtidigt installerades ljussystemet BioCentric Lighting på Svensk-amerikanska Handelskammaren i New York.

– Vi ska fortsätta göra all forskning och utveckling i Lund, de dotterbolag vi etablerar ska framför allt serva de som servar marknaden. Första steget i vår internationalisering är i Nordamerika, härnäst har vi planer på ett servicecenter i Japan under 2020. Men Sverige och Europa är förstås vårt huvudfokus med en mycket expansiv plan, säger BrainLits vd Niclas Olsson till Rapidus.

Niclas Olsson, som tillträdde i maj i år, säger att BrainLit ska fokusera på tre segment: krävande kontorsplatser som bank och finans, hälso- och sjukvård samt skola och utbildning. Förutom USA och Japan ser han Europa som den stora marknaden för det adaptiva belysningssystemet, som imiterar dagsljuset och anpassar sig till dess variation över dygnet.

– Japan, USA och Europa har ett stort intresse för arbetslivsfrågor och miljöfrågor. Därför har vi insett att det är de tre marknaderna som vi ska sikta på nu. Försäljningen går långt över förväntan, vi räknar med att mer än dubbla försäljningen jämfört med 2018, säger Niclas Olsson.

BrainLit har hittills gått med förlust varje år, när ska ni visa svarta siffror?

– Under 2020!

Niclas Lindstrand

Lundaföretaget BrainLit har startat ett dotterbolag i USA. Med New York som bas ska dotterbolagets fem medarbetare sköta tekniksupport åt […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Så hanterar han galna tillväxten

    Sommarintervju: ”Upprustningen är ett apparat som inte bara kan stängas av.” Det säger Daniel Ljunggren, vd för Mildef, och menar att bolagets tillväxt är här för att stanna.

  • Den verkliga AI-utmaningen har knappt börjat

    Det är något nästan febrigt över AI just nu. Men de AI-startups som i dag rider på vågen bör ställa sig frågan: är våra kunder här för att stanna? Jan Dahlqvist höjer ett varningens finger.

  • Beammwave gör nyemission

    Radioteknikföretaget Beammwave i Lund vill få in 65 miljoner kronor för att inleda storskalig tillverkning. – Vi har flera mycket stora multinationella kunder som väntar, säger vd Stefan Svedberg.

  • Hänt i vecka 31

    Vd-ruljangs och eftersläntrande kvartalsrapporter var det som dominerade det sommarstilla nyhetsflödet förra veckan. Bland annat vände Joel Eklunds ryggsäcksbolag USWE Sports till vinst, nästan.


  • Beammwave gör nyemission

    Radioteknikföretaget Beammwave i Lund vill få in 65 miljoner kronor för att inleda storskalig tillverkning. – Vi har flera mycket stora multinationella kunder som väntar, säger vd Stefan Svedberg.

  • Zaplox i knipa

    Låsbolaget Zaplox tappade sin vd Tess Mattisson i våras då hon gick till kunden Assa Abloy. ”Hårt slag” sade styrelsen då. Nu upprättar bolaget kontrollbalansräkning.

  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Techprofil går in i Ifrågasätt

    Lunda-startupen Ifrågasätt Media får i samband med en kapitalrunda in välkända namn i ägarskaran, en Saas-veteran och ett kvinnligt nätverk. – Vi får in en ägare som vet hur man skalar upp, säger vd Gustav Hjärne.

  • ”Innan du anställer – kolla först om AI kan göra jobbet”

    På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.

  • Hologrambolaget vill ha 50 Mkr

    Teknologibolaget Realfiction Holding vill göra en företrädesemission på 50 miljoner kronor före kostnader. Pengarna ska användas till låneavbetalningar och till kommersiella aktiviteter kring bolagets 3D-hologram. 

  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.