söndag 2 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Malmöbolag lockar internationellt riskkapital

|  ,
|  

Berlinbaserade Point Nine Capital, en tidig investerare i bland annat tyska Tier och brittiska Revolut, är den största investeraren när Malmöbolaget Donna Technologies reser två miljoner euro till sin AI-baserade juridiska avtalsassistent. Lokala affärsänglar som Hampus Jakobsson och Unity-grundaren David Helgason går också in med kapital.

– Vi är naturligtvis jätteglada. Point Nine har redan gjort några investeringar i den juridisk-tekniska världen, så vi lyckades tack vare dem få med oss några företagare som gjort samma resa som vi, men som kommit lite längre, säger Rik Nauta, vd och medgrundare på Donna, till Rapidus.

Han syftar bland andra på kanadensaren Jack Newton, grundare av molntjänsten Clio, som är också med på rundan. Pengarna, motsvarande 21,7 miljoner svenska kronor, ska främst gå till att fortsätta utveckla kundupplevelsen av produkten som fungerar som ett tilläggsprogram till Microsoft Word.

– Vi är sex anställda nu, men vi ska anställa två designers och minst lika många inom kundtjänst. Tanken är att varje ny kund ska få ett personligt samtal. Det kostar pengar, men det tror vi det är värt, säger Rik Nauta.

Tanken är att programmet, som markerar relevant text i långa juridiska avtal och lämnar förslag på ändringar, ska vara intuitivt att använda. Donna har i dagsläget omkring 1.000 användare i 50 länder, varav ett fåtal är större advokatfirmor som tecknat ett årligt licensavtal. De flesta är enskilda jurister som betalar månadsabonnemang, en affärsmodell grundaren tror blir allt viktigare:

– Vi satsar på att konsumentdriven mjukvara, som flyttar in i molnet, har framtiden för sig. Lyckas man skaffa några verkligt engagerade användare och omvandla dem till förespråkare spelar det ingen roll vilka tekniska licensavtal deras firmor sitter fast i, säger Rik Nauta.

Den rena mängden juridiska avtal gör USA till en viktig marknad för bolaget, som också ser en stark tillströmning av kunder i Japan trots att man ännu inte har en version av produkten på andra språk än engelska.

Donna bildades i Malmö 2017 av Rik Nauta tillsammans med datateknikern Anton Gerdes. Grundarna är efter emissionsrundan alltjämt största ägare jämte Point Nine Capital.

Felicia Frithiof

Berlinbaserade Point Nine Capital, en tidig investerare i bland annat tyska Tier och brittiska Revolut, är den största investeraren när […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Alfa Laval trefaldigar innovation i Lund

    Först var det Tetra Pak med innovationscentret Biotech Heights. Nu investerar Alfa Laval i ytterligare ett i Lund. Rapidus var på plats när det ceremoniella första spadtaget togs på onsdagen.

  • Lämnade tv-jobbet för mammaträning

    Gravida vet inte alltid hur eller vad de får träna under graviditeten. Det tog tv-reportern Isabel Boltenstern fasta på och startade appen Mammaträning som guidar svenska kvinnor både före och efter att de föder barn. Nu ska appen ut i världen.

  • ”Ännu ett skitkvartal”

    ”Det känns som att jag skrivit samma vd-ord flera kvartal i rad nu, att nu är det dåligt men snart blir det bätrre”. Det säger Oscar Ahlgren, vd för finansrådgivaren Västra Hamnen Corporate Finance. Vändningen låter helt enkelt dröja på sig.